UNOMIG v Gruzínsku končí. Rusko vetovalo predĺženie mandátu

Pozorovateľská misia OSN, ktorá pôsobí v Gruzínsku (UNOMIG), skončila svoju činnosť dnes (16.6.) o štvrtej hodine ráno. Rusko, stály člen Bezpečnostnej rady OSN, vetovalo rezolúciu, ktorá by predĺžila jej mandát. Návrh rezolúcie mal UNOMIG ponechať v teréne o dva týždne dlhšie, čo je čas, počas ktorého sa mali preskúmať odlišné informácie o bezpečnostnej situácii v odštiepeneckom regióne Južné Osetsko.

Návrh rezolúcie predložili Rakúsko, Chorvátsko, Francúzsko, Nemecko, Turecko, Spojené kráľovstvo a USA. Prijatiu rezolúcie zabránilo veto Ruskej federácie. Celkovo, 10 členov Bezpečnostnej rady hlasovalo za návrh, štyria (Čína, Líbya, Uganda a Vietnam) sa zdržali.

Návrh rezolúcie Kremeľ potopil v čase, kedy generálny tajomník OSN Pan Ki-mun v správe naznačil, že prímerie v Južnom Osetsku sa narúša a tamojšia populácia sa dostáva do rizikovej situácie.

Misia UNOMIG, ktorú tvorilo 131 vojenských pozorovateľov a 20 policajných príslušníkov, bola zriadená v roku 1993, aby dohliadala na prímerie, ktoré sa dosiahlo v zmluvách medzi Gruzínskom a separatistami.

Britský, francúzsky, nemecký, chorvátsky a americký veľvyslanec vyjadrili poľutovanie nad ruským vetom. Súčasne opäť zopakovali požiadavku na zachovanie a rešpektovanie územnej integrity Gruzínska.

Vitalij Čurkin, ruský veľvyslanec pri OSN, vyhlásil, že jeho krajina odmietla rezolúciu práve preto, že sa v nej spomína „územná integrita“ Gruzínska. Takáto formulácia je podľa jeho slov „jedom“. Rusko totiž uznalo nezávislosť Južného Osetska a Abcházka.

„Bola jedna téma, pri ktorej sme nemohli spraviť kompromis, a to je teritoriálna integrita Gruzínska v rámci medzinárodne uznaných hraníc,“ vyhlásil nemecký diplomat Thomas Matussek v mene tzv. Skupiny priateľov Gruzínska, ktorú tvoria okrem Nemecka aj Británia, Chorvátsko, Francúzsko a USA.

(EurActiv/agentúry)