USA: EÚ by mala zvýšiť bezpečnosť prepravy nákladu

zdroj: TASR

Napolitano sa pri tejto príležitosti snažila predstaviteľov Únie presvedčiť o tom, že neúspešné pokusy teroristov o umiestnenie výbušnín na palube zdôraznili potrebu zapojiť medzinárodné spoločenstvo do boja proti takýmto krokom a zneškodňovania zbraní hromadného ničenia.

„Bez ohľadu na to, kde by sa takáto udalosť mohla odohrať, efekt významného prerušenia tohto globálneho systému by mohol mať potenciálny dopad nielen na Spojené štáty, ale aj na celé medzinárodné spoločenstvo,“ povedala Napolitano.

Od udalostí z 11. septembra sa už odohralo päť pokusov útoku na americké aerolinky a letiská, čo spôsobilo, že letecká bezpečnosť naďalej ostáva dôležitou prioritou Washingtonu. Krátko po útokoch z roku 2001 schválil americký Kongres Zákon o leteckej a prepravnej bezpečnosti, ktorým vznikol Úrad pre bezpečnosť prepravy. Zároveň bolo na zvýšenie bezpečnosti v tejto oblasti, najmä s ohľadom na pasažierov, vynaložených už niekoľko miliárd eur. Príkladom je aj nedávne zavedenie celotelových Röntgenových snímačov v Spojených štátoch, ktoré už nahnevali niektorých pasažierov v Európe a USA.

Na nedávnom tlačovom brífingu preto eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová zdôraznila, že medzi ochranou národnej bezpečnosti a osobnej slobody existujú nezrovnalosti. „Musíme dosiahnuť rovnováhu medzi ochranou občianskych slobôd a národnou bezpečnosťou, ale po 11. septembri sme zašli príliš ďaleko v prospech bezpečnosti,“ uviedla eurokomisárka a dodala, že legislatíva nie je v tomto ohľade veľmi dôsledná.

V súčasnosti sa Spojené štáty snažia o zlepšenie bezpečnosti prepravy nákladu. Napolitano preto minulý týždeň oznámila partnerstvo so Svetovou colnou úniou. Tá ma spojiť aj ostatné krajiny, medzinárodné orgány a súkromný sektor za cieľom zvýšenia bezpečnosti v globálnom systéme zásobovania. To je podľa americkej ministerka pre vnútornú bezpečnosť „súčasťou a dielom zabezpečenia ako životov ľudí na celom svete, tak i stability globálnej ekonomiky“. Týka sa to aj dopravných uzlov a ich ochrany pred potenciálnymi útokmi.

Podľa Napolitano je potrebné dosiahnuť úspech najmä v troch oblastiach: zdieľanie informácií a stopovanie materiálov, ktoré je možné použiť na výrobu bômb- vrátane chemikálií a výbušnín; ochrana vzdušných, pozemných a námorných koridorov, či podpora vyššej odolnosti dodávok. „Obchod musí fungovať po akomkoľvek druhu udalostí,“ uviedla ministerka a dodala, že obchod sa nemôže stať rukojemníkom teroristov.

V súčasnosti americké ministerstvo vnútornej bezpečnosti požaduje skenovanie všetkého nákladu na prepravných lietadlách s pasažiermi smerujúcimi z alebo do Spojených štátov, a tiež vysokorizikových letecky prepravovaných nákladov.