Utečenci v Grécku žijú v otrasných podmienkach

Podmienky v utečeneckom tábore na gréckom ostrove Lesbos pripomínajú skôr väzenie. Yiorgos Karayiannis, ktorý zastupuje organizáciu Lekári bez hraníc v Grécku potvrdil, že „utečenci žijú v spoločných priestoroch zaplavených stojacou vodou, nemajú dostatočný prístup k sprchám ani k toaletám. Je tam len jedna funkčná latrína na 100 ľudí. Imigranti môžu výjsť von na čerstvý vzduch len každé dva dni na pol hodinu.“

V tábore žijú prevažne utečenci z Afriky, Afganistanu, Iraku a Somálska. Mnohí z nich utiekli pred vojnou a prenasledovaním. Ich počet sa podľa humanitárnej organizácie zvýšil v priebehu dvoch mesiacov zo 150 na 800. Niektorí z nich trpia tuberkulózou a ak sa ich podmienky nezlepšia, choroba sa bude šíriť, upozorňuje Karayiannis: „Situácia je z lekárskeho hľadiska otrasná. Ide tu o urgentnú humanitárnu krízu,“ vyhlásil pre agentúru Reuters.

Lekári majú len občasný prístup do tábora. O situácii už vypracovali správu, na ktorú by mala vláda reagovať. Grécky premiér už dávnejšie vyhlásil, že jeho krajina robí, čo môže, ale bez pomoci ostatných štátov EÚ nával imigrantov nezvládne. Len minulý rok prišlo do krajiny 10 tisíc ilegálnych utečencov. Grécko má pre nich len šesť záchytných táborov, kde môžu byť zadržiavaní tri mesiace. Potom musia opustiť krajinu.

Problém s utečencami trápi všetky krajiny pri Stredozemnom mori. V Taliansku nedávno v tejto súvislosti vyhlásili núdzový stav. Problém nelegálnej imigrácie je jednou z priorít francúzskeho predsedníctva. Paríž navrhuje posilnenie pohraničných kontrol, podporu legálnej migrácie a vytvorenie spoločnej azylovej politiky.