Už žiadne žiadosti o azyl na európskej pôde, navrhuje rakúske predsedníctvo

Žiadatelia o azyl kempujúci v Ríme [TASR/AP/Alessandra Tarantino]

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Rakúske plány na čele EÚ

Berlín a Viedeň sa dohodli na vracaní migrantov do Grécka a Talianska. Rakúske predsedníctvo v Rade EÚ navyše navrhlo zaviesť systém, ktorý by znemožnil podanie žiadosti o azyl na území Európskej únie.

Nemecko a Rakúsko chcú spoločne bojovať proti nelegálnej migrácii v Európskej únii a proti nekontrolovanému pohybu žiadateľov o azyl v Európe. Azylantov zaregistrovaných v Grécku a Taliansku vrátia späť na územie týchto krajín bez toho, aby to predstavovalo záťaž pre Rakúšanov.

Uviedli to vo štvrtok 5. júla vo Viedni nemecký minister vnútra a šéf Kresťanskosociálnej únie (CSU) Horst Seehofer a rakúsky kancelár Sebastian Kurz.

Úspešnosť tejto politiky je založená na ochote Talianska a Grécka uzatvoriť dvojstranné dohody s Nemeckom. Tá sa ešte len ukáže na rokovaniach, ktoré sa začnú budúci týždeň.

Rakúske predsedníctvo v Rade EÚ tesne pred tým navrhlo členským štátom, aby zaviedli systém, ktorý by znemožnil požiadať o azyl na európskej pôde.

Rokovania s Gréckom a Talianskom

Minister Seehofer potvrdil, že žiadatelia o azyl, ktorí sú nelegálne na území Nemecka, nebudú posielaní späť do Rakúska. Ich situácia má byť do 48 hodín vyhodnotená v zariadeniach patriacich polícii, nie však v špeciálnych tranzitných centrách.

Seehofer spresnil, že až dve tretiny azylantov v Nemecku prišli práve z Grécka a Talianska. Dodal, že Španielska sa zatiaľ tieto návratové opatrenia netýkajú. „Rakúsko sa nemá čoho obávať, nikto ho nebude brať na zodpovednosť za azylantov,“ uviedol Seehofer.

Merkelová zažehnala vnútrokoaličný spor o migrácii

Konzervatívci nemeckej kancelárky našli riešenie, ktoré odvrátilo pád vlády. Rakúsko naznačilo, že môže obnoviť kontrolu na hraniciach s Talianskom a Slovinskom.

Šéf CSU vyzdvihol, že budúci týždeň dôjde v Innsbrucku k stretnutiu ministrov vnútra Nemecka, Rakúska a Talianska, ktorých úlohou bude hľadať spoločné riešenie na zastavenie južných migračných trás (Stredomorie) s cieľom znížiť počet migrantov v Európe. Grécko a Taliansko podľa neho majú povinnosť riešiť nelegálnu migráciu.

Zároveň navrhol, aby sa ďalšie rokovania konali na najvyššej politickej úrovni, medzi kancelárkou Angelou Merkelovou a premiérmi Giuseppem Contem a Alexisom Tsiprasom.

„Ak rokovania s Gréckom a Talianskom zlyhajú, tak naše krajiny premyslia nové opatrenia ako zastaviť nelegálnu migráciu,“ dodal Seehofer.

Návrh rakúskeho predsedníctva

Rakúsky kancelár Kurz pred novinármi povedal, že je spokojný s rozhovormi so Seehoferom, lebo Nemecko objasnilo svoju pozíciu. V súvislosti s dianím v nemeckej vládnej koalícii skonštatoval, že „za dva dni sa podarilo urobiť viac ako za posledné dva roky“.

„Summit nehumánnosti“? Dohoda o migrácii čelí kritike aj otázkam

Regionálne platformy vylodenia odmietajú krajiny, ktoré ich majú hostiť. Podoba kontrolovaných centier pre migrantov v Európskej únii je zase nejasná. A stredoeurópske krajiny popreli, že by sľúbili pomôc Nemecku.

Rakúska vláda okrem toho navrhla ostatným členským štátom riešenie zodpovedajúce ideologickej línii pravice a extrémnej pravice, ktoré ju tvoria. K dokumentu, ktorý na viedenskej schôdzke expertov z členských štátov predložilo 2. a 3. júla rakúske predsedníctvo v Rade EÚ, sa dostal francúzsky denník Le Monde.

V predsedníckom dokumente sa píše, že „Európska únia a politické elity stratili kontrolu nad situáciou“ v oblasti migrácie. Migranti sú podľa Rakúska predovšetkým mladí muži, „z ktorých mnohí majú blízko ideológiám nepriateľským k slobode a propagujúcim násilie.“ Le Monde cituje predsednícky návrh na zriadenie „systému ochrany, ktorý by umožnil, aby na európskej pôde nebola podaná žiadna žiadosť o azyl.“ Najneskôr od roku 2025 má byť navyše azyl udeľovaný len tým, ktorí „rešpektujú hodnoty Európskej únie, jej základné práva a občianske slobody.“

Rakúsky dokument nehovorí o kontrolovaných centrách, na ktorých zriadení v niektorých štátoch Únie sa dohodli lídri na poslednom summite.

Žiadosti o azyl majú byť podľa návrhu spracované mimo územia Únie, čo je odkaz na vyloďovacie platformy, o ktoré požiadal posledný európsky summit. Tie však hneď po summite odmietla Africká únia, v ktorej krajinách majú stáť.

Africká únia odmietla európsky plán na vyloďovacie platformy pre migrantov

Africkí lídri oznámili, že chcú vytvoriť nový orgán, ktorý by koordinoval ich národné politiky v oblasti migrácie. Zároveň odmietli plány Európskej únie zriadiť vyloďovacie platformy na svojom území.