Uzbekistan: EÚ prichádza s “politikou cukru a biča”

Pozadie

Najľudnatejšia krajina Strednej Ázie – Uzbekistan bol pred dvoma rokmi dejiskom masakru v meste Andidžan vo Freganskom údolí. Štátne bezpečnostné zložky vtedy 13. mája 2005 strielali do davu protestujúcich, pričom zanechali minimálne 187 mŕtvych. Vláda tvrdila, že nepokoje zorganizovalo Islamské hnutie Uzbekistanu. Islamizmus je v Uzbekistane tvrdo potláčaný, čo je tak ako aj mnoho iných vecí v krajine pozostatok sovietskeho dedičstva. Niektorí hovorili o potlačení ďalšej farebnej revolúcie, ďalší, že išlo o boj o moc medzi Samarkandským klanom a klanmi z Fergany a Taškentu.

Po andidžanských udalostiach uzbecká vláda uzatvorila americkú vojenskú základňu na svojom území a obrátila sa viac k Číne. Európska únia uvalila na Uzbekistan 3. októbra 2005 zbrojné embargo a zastavila vydávanie víz vrcholným uzbeckým predstaviteľom. V novembri 2006 Únia sankcie obnovila, no súhlasila s nadviazaním rozhovorov na “nízkej úrovni”.

Nemecko bolo zvlášť aktívne v rokovaniach s Uzbekistanom. V marci 2007 sa nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier stretol s uzbeckým ministrom vnútra Vladimírom Norovom. Následne v Bruseli referoval, že Uzbekistan je ochotný dovoliť príslušníkom Červeného kríža navštíviť väznov v uzbeckých väzniciach ako aj začať s rozhovormi o Andidžane. Steinmeier navštívil opätovne Uzbekistan aj v apríli 2007, aby sa presvedčil o dopade uvalených sankcií.

Netreba snáď pripomínať, že krajina leží v regióne bohatom na energetické zdroje, ktoré môžu pre EÚ za istých okolností znamenať alternatívu k ruským dodávkam.

Otázky

Ministri zahraničia EÚ na svojom stretnutí 15.- 16. októbra ocenili isté pokroky vo vzájomných vzťahoch: začatie dialógu na úrovni expertných skupín (zatiaľ sa uskutočnili dve kolá) a prvé kolo dialógu venovaného ľudským právam, ktoré by malo pokračovať na pravidelnom základe.

Privítali aj podmienečné prepustenie dvoch bojovníčok za ľudské práva a nedávne zrušenie trestu smrti. EÚ v júni 2006 (za Nemeckého predsedníctva) prijala svoju Stratégiu pre Strednú Áziu, ktorá okrem ľudských práv zahŕňa oblasti ako sú súdna a policajná reforma, vzdelávanie, obchod a ekonomické reformy, energetika, klimatické zmeny a manažment vodných zdrojov.

Pokiaľ ide o zásadnejšie rozhodnutia, Rada sa rozhodla opätovne predĺžiť zbojné embargo na ďalších 12 mesiacov v súlade so spoločnou pozíciou z roku 2006. Ministri sa dohodli, že vízové obmedzenia pre vrcholných uzbeckých predstaviteľov nebude Únia uplaťňovať po dobu najbližších šiestich mesiacov, aby tak povzbudila uzbeckú vládu pri napĺňaní základných požiadaviek Únie:

  • garantovanie základných ľudských práv a slobôd,
  • vláda zákona,
  • nerušený prístup relevantných medzinárodných orgánov k väzňom,
  • aktívna spolupráca so špeciálnym spravodajcom OSN pre Uzbekistan,
  • prepustenie bojovníkov za ľudské práva a podobne.

Pokrok v dosahovaní týchto cieľov bude po období šiestich mesiacov zhodnotený a s ním sa prehodnotí aj opätové zavedenie obmedzení pri vydávaní víz jednolivým osobám. Hodnotenie Únie bude obsahovať aj monitoring nadchádzajúcich prezidentských volieb (december 2007). Málokto znalý pomerov v regióne prepokladá niečo iné ako víťazstvo súčasného prezidenta Islama Karimova.

Pozície

Eurokomisárka pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrero-Waldner označila tento postoj za „politiku cukru a biča“, ktorá ukončí totálnu izoláciu krajiny.

Podľa RFE/RL krajiny podporujúce postoj Nemecka (uvoľnovanie sankcií v prospech rozvíjania dialógu) sú Francúzsko, Španielsko, Taliansko, Grécko, Cyprus, Maďarsko a Poľsko.

Británia, Holandsko, Švédsko a Dánsko s takýmto postupom nesúhlasia, poukazujúc na pokračujúce represie v krajine a nezmysenosť rozhovorov o udalostiach v Andidžane. Uvoľnenie vízových sankcií považujú za nebezpečný precedens aj vzhľadom na to, že ide o jeden z najsilnejších nástrojov nátlaku aký Únia má.