Uznajte Kosovo, vyzval Slovensko Európsky parlament

Zdroj: TASR/AP

Poslanci Európskeho parlamentu prijali na stredajšom plenárnom zasadnutí uznesenia o dosiahnutom pokroku krajín západného Balkánu (Čierna Hora, Kosovo, Macedónsko, Srbsko) za rok 2014.

 „Hlasovanie veľkej väčšiny poslancov dokazuje silnú podporu pre európsku budúcnosť Kosova. EÚ by mala urýchliť proces liberalizácie vízového režimu pre Kosovo a vláda v Prištine musí urobiť konkrétne kroky na zabezpečenie budúcnosti pre svojich občanov v prosperujúcom Kosove,“ povedala rakúska europoslankyňa Ulrike Lunaceková z frakcie Zelených, ktorá je parlamentnou spravodajkyňou pre túto záležitosť.

V uznesení o Kosove poslanci vyzvali päť členských štátov EÚ, aby uznali nezávislosť tejto bývalej srbskej provincie. Z 28-člennej únie sa uznaniu nezávislosti Kosova bránia okrem Slovenska aj Cyprus, Grécko, Rumunsko a Španielsko.

 „Opäť sme vyzvali päť vzdorujúcich členských štátov EÚ, aby uznali štátnosť Kosova,“ povedala europoslankyňa.

Slovensko o uznaní Kosova neuvažuje

„V aktuálnej geopolitickej situácii nepovažujeme za vhodné otvárať otázky, ktoré majú potenciál narúšať princíp zachovania teritoriálnej integrity a územnej celistvosti štátov, osobitne na európskom kontinente,“ reagoval na výzvu europarlamentu Peter Stano, hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Aj keď Stano pripustil, že ministerstvo chápe uznesenie Európskeho parlamentu ako legitímne vyjadrenie názoru časti europoslancov, nemá podľa neho žiadny záväzný charakter pre slovenskú vládu.

Podľa hovorcu rezortu diplomacie Slovensko spolupracuje s Kosovom intenzívnejšie ako niektoré z krajín, ktoré jeho nezávislosť uznali. „Podporujeme Dialóg Belehrad-Priština, v rámci ktorého obe strany rokujú o normalizácii vzťahov medzi Srbskom a Kosovom. Máme tiež intenzívny politický dialóg. Slovensko má aj svoj Styčný úrad v Prištine. Krajina je tiež prijímateľom našej oficiálnej rozvojovej pomoci,“ dodal Stano.

Europoslanec a niekdajší šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan (SDKÚ-DS/EĽS) sa nazdáva, že uznaniu Kosova by mala na Slovensku predchádzať široká a racionálne vedená verejná diskusia, za účasti politických strán a mimovládneho sektoru. „Myslím, že takúto diskusiu by už bolo načase začať,“ povedal Kukan.

Podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) Slovensko nie je vzdorujúca krajina. Neuznanie Kosova je podľa strany správny krok. „To, že päť členských krajín Kosovo dodnes neuznalo, podľa nášho názoru neznamená, že sa táto menšina mýli, a odmietame označenia ‘päť vzdorujúcich členských štátov Európskej únie’," uviedol tímlíder strany pre zahraničnú politiku Martin Klus.

Strana SaS považuje konzistentný názor slovenskej diplomacie neuznať Kosovo – rovnako ako napríklad Abcházsko, Južné Osetsko či Podnestersko – za správny a plne ho podporuje. Upozorňuje pritom, že práve nedávne udalosti na Kryme dávajú jasný dôkaz o tom, že spoločný postoj Európskej únie mohol vyraziť mnohé argumenty z rúk obhajcov ruskej anexie. Podľa Klusa by sa únia i v tejto záležitosti mala do budúcna najmä poučiť.

V  uznesení o Kosove poslanci europarlamentu privítali koniec šesťmesačnej patovej politickej situácie, ktorá v krajine nastala po voľbách. Poslanci tiež vyzvali Radu EÚ, aby najneskôr do polovice tohto roka prijala rozhodnutie o podpísaní stabilizačnej a asociačnej dohody s Kosovom, ktorá bude silným impulzom pre realizáciu reforiem v krajine.

EurActiv.sk/TASR