V Berlíne rokovali o zastavení paľby na Ukrajine

Ministri zahraničných vecí Ruska a Ukrajiny Sergej Lavrov a Pavlo Klimkin (zdroj: TASR)

„Najdôležitejšie bude zastaviť tok zbraní a žoldnierov z Ruska,“ vyhlásil krátko pred odletom do Berlína ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin. Jeho rezortný kolega z Nemecka Frank-Walter Steinmeier povedal, že cieľom nedeľného stretnutia bude odvrátenie priamej konfrontácie ruských a ukrajinských ozbrojených síl.

Včerajšie štvorstranné rokovania šéfov diplomacie Ruskej federácie, Ukrajiny, Nemecka a Francúzska trvalo do neskorých večerných hodín. Po jeho skončení diplomati informovali o miernom pokroku. Dohodli sa však, že podobných kontaktov bude viac.

Ruský minister Sergej Lavrov oznámil domácim médiám, že víta akékoľvek kroky k dialógu a k zastaveniu ozbrojených stretov na východe Ukrajiny. Dodal, že najnaliehavejšie bude riešenie humanitárnej krízy a zastavenie paľby.

Diplomati sa podľa vlastných slov pokúšali o vytvorenie plánu na udržateľné prímerie. „Jednoduchý recept neexistuje,“ varoval Steinmeier.

Berlín zdôraznil predovšetkým potrebu národného dialógu, do ktorého môžu byť zapojení aj ľudia z oblastí východnej Ukrajiny. Ich názor zdieľa aj Kremeľ, ktorý žiada ústavnú reformu s dôrazom na regióny.

Ruské ministerstvo pre výnimočné situácie minulý týždeň poslalo po problémových oblastí konvoj 262 nákladných áut s humanitárnou pomocou, ktorý stále čaká na hraniciach.

„Bolo to päť hodín najťažších rozhovorov,“ povedal v nočných hodinách Pavlo Klimkin. Naznačil, že doteraz nemusel v zásadných otázkach ustupovať.

Vláda v Kyjeve medzitým oznámila, že sa armáde v oblasti Luhanska podaril významný prielom. Opätovne pritom obvinila Moskvu z dodávok zbraní a vojenského vybavenia separatistom.

„Opakovane sme hovorili, že nedodávame žiadne vojenské vybavenie,“ vyhlásil hovorca prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.

Vodca povstalcov Alexander Zacharčenko pritom vyhlásil, že má k dispozícii 1200 nových vojakov a obrnené vozidlá.

Putin minulý týždeň predniesol prejav na Kryme, ktorí analytici označili za pokus o zmierenie so Západom. Na návšteve anektovaného polostrova hovoril aj o tom, že súčasné napätie si nik neželá.

O pokračovaní diplomatických stretnutí by sa malo rozhodnúť v najbližších dňoch. Ministri zahraničných vecí budú o včerajšom rokovaní informovať hlavy svojich krajín.

Formát rozhovorov medzi Ukrajinou a Ruskom s nemeckou a francúzskou účasťou sa odohral naposledy ešte na začiatku júla.