V Bratislave sa predvádza vojenská technika

Zdroj: Wikimedia Commons

„Teší ma, že hoci v posledných rokoch finančná kríza a hospodársky útlm poznačili dianie v bezpečnostnej a obrannej oblasti – výstava IDEB, ako aj podujatie našich českých priateľov IDET v Brne, nestratili svoj medzinárodný charakter, “ povedal na otvorení veľtrhu obrannej techniky minister obrany SR Martin Glváč.

Ozbrojené sily SR sa na úvod predviedli preletom strojov Mig-29 nad výstaviskom a zoskokom príslušníkov špeciálnych síl z vrtuľníka Mi-17 do areálu Incheby.

Každé dva roky

Veľtrh IDEB sa koná každé dva roky a má už regionálny rozmer. Zišlo sa tu viac ako 221 vystavovateľov z 24 krajín. Prezentujú sa tu aj úplné noviny – špeciálne vozidlá, pozorovacia a komunikačná technika, odmínovacie roboty. Návštevníci môžu vyskúšať simulátory letu stíhačkou a počítačové simulátory zbraňových systémov.  

 Minister Glváč vyzdvihol masívnu prítomnosť domácich firiem, čo podľa neho svedčí o životaschopnosti slovenského obranného priemyslu.

Súčasťou IDEB 2012 sú aj sprievodné podujatia. V rámci Priemyselných dní NATO v SR budú zástupcovia  agentúr NATO a Európskej obrannej agentúry predstavovať slovenským firmám systém a pravidlá obstarávania. Podniky budú mať možnosť priamo sa zaregistrovať do kontaktných databáz týchto agentúr.

Rezort obrany prechádzal za minulej vlády Strategickým hodnotením (SHO), ktorým chcelo vedenie reagovať na potrebu plánovať dlhodobý vývoj s ohľadom na značné finančné limity. Jednou z variant, ďalšieho vývoja, ktoré materiál uviedol bolo, že sa Slovensko bude musieť vzdať niektorých svojich kľúčových spôsobilostí, napríklad nadzvukového letectva.

Lietať či nelietať?

„Je to tak pevne ukotvené v medzinárodných štruktúrach, a myslím, že dosahujú tak dobré výsledky, že takýto produkt nesmie zaniknúť, že si to nemôžeme dovoliť,“ povedal hneď po nástupe do úradu minister Glváč pre agentúru SITA. Vzdušné sily SR zabezpečujú aj úlohy vyplývajúce so spoločnej  ochrany vzdušného priestoru v rámci NATO.

Rozhodnutím o kombinácii dvoch modelov z SHO, ktoré prijala v júli Bezpečnostná rada sa má nadzvukové letectvo, pripravené bojové jednotky do operácií NATO ako aj prítomnosť SR v zahraničných misách zachovať.

Modernizované lietadlá MiG-29 končia svoju technickú životnosť okolo roku 2030. Susedné štáty z V4 Vyšehradskej štvorky už nové typy lietadiel majú. Česko a Maďarsko vsadili na švédske Gripeny, Poľsko má americké stíhačky F-16 a Rakúsko zvolilo Eurofighter Typhoon. Slovensko má problém aj v oblasti transportných lietadiel.

Čiastočným riešením na vysoké režijné náklady strojov by mohla byť viacnárodná spoločná letka. S Českom prebehli rokovania podľa ministra Glváča aj na bezpečnostnej konferencii Globsec, kde sa hovorilo o koncepte "smart defense". Snaha bude zapojiť aj Maďarsko a Poľsko, možno Rakúsko.

Bezpečnostný analytik Tomáš Valášek upozorňuje, že zdieľanie spôsobilostí nie je rýchlym a ani lacným riešením súčasných problémov. Hoci sú rozhovory o zblížení a spolupráci hlavne s Čechmi „veľmi dobre rozbehnuté a rokuje sa o konkrétnych veciach ako školstve a letectvo“, naozajstné úspory sa podľa neho dosiahnu len v hlbokej spolupráci. Z krátkodobého hľadiska takáto spolupráce rozpočtom príliš neuľaví, keďže tiež vyžaduje investície.