V Gruzínsku sa ujme moci opozícia

zdroj TASR

Ivanišvili sa prehlásil za víťaza už po zverejnení prvých predbežných výsledkov. Jeho podporovatelia sa krátko po tom, ako sa zavreli volebné miestnosti, vybrali do ulíc oslavovať.

„Podľa predbežných výsledkov je zrejmé, že Gruzínsky sen získal vo voľbách väčšinu,“ povedal v mene svojej strany prezident Saakašvili v televíznom prenose.

„To znamená, že parlamentná väčšina by mala ustanoviť novú vládu. Ja ako prezident urobím všetko, aby som jej uľahčil prácu, nech si parlament môže vybrať predsedu a vymenovať novú vládu,“ povedal.

Voľby by tak mohli znamenať vôbec prvú pokojnú výmenu moci medzi dvoma najsilnejšími stranami odkedy získala v roku 1991 republika nezávislosť od Sovietskeho zväzu.

Akákoľvek nestabilita by mohla zneistiť EÚ, keďže Gruzínsko je pre ňu strategickým energetickým priesečníkom medzi Ruskom, Iránom, Tureckom a centrálnou Áziou.

Saakašvili si získal uznanie západu za boj proti korupcii a implementáciu dôležitých ekonomických reforiem, no zároveň uvrhol v roku 2008 Gruzínsko do päťdňového ozbrojeného konfliktu s Ruskom o Južné Osetsko a Abcházsko. Prezidentom ostane do budúceho roka, kedy mu vyprší mandát.

O Ivanišvilim pred voľbami prehlásil, že krajinu vytrhne z prozápadného smerovania a vráti na orbitu Moskvy. Práve v Rusku zarobil Ivanišvili veľký majetok.

Ten tieto obvinenia odmietol a naopak obvinil prezidenta z úmyselného vytvárania hrozby zo strany Moskvy, len aby prekryl vnútorné problémy.

Najskôr priatelia, potom rivali

Politický komentátor Zaal Anjaparidze nedávno napísal, že obaja rivali boli kedysi priateľmi. Ivanišvili dokonca financoval Saakašviliho reformy. Príkladom je podpora fondu, ktorý mal zvýšiť platy štátnych úradníkov s cieľom odradiť ich od korupcie.

Ivanišvili obvinil v roku 2008 Saakašviliho z volebného podvodu a rozišiel sa s ním. So svojou povesťou najväčšieho filantropa v krajine získal rýchlo popularitu a stal sa tvárou opozície.

Naopak Saakašviliho reformátorská povesť utrpela. Dva týždne pred voľbami rozpútala protesty reportáž v opozičných médiach o mučení a sexuálnom násilí na väzňoch v gruzínskych väzniciach.

Podľa reformy, ktorá má vstúpiť do platnosti v budúcom roku, by sa mala posilniť moc parlamentu a premiéra na úkor prezidenta.

„Môj politický plán je veľmi jednoduchý. Keď sa oficiálne potvrdí naše víťazstvo, dúfam, že parlament ma schváli ako premiéra,“ povedal gruzínskej televízii.

Pre nového premiéra, ktorý nemá skoro žiadne politické skúsenosti, bude podľa jeho slov najväčšou prioritou vyrovnaný rozpočet.