V Holandsku padla vláda kvôli Afganistanu

flickr

Štvrtá vláda premiéra Balkenendeho v priebehu posledných osem rokov v sobotu ráno (20. februára) sa rozpadla po tom, čo druhá najväčšia Strana práce ohlásila, že nemôže podporiť žiadosť NATO o prítomnosť holandskej vojenskej misie aj v ďalších rokoch.

Holandské vojská tak pravdepodobne Afganistan opustia už tento rok podľa pôvodného plánu, povedal premiér Jan Peter Balkenende. Prieskumy ukazujú, že jeho súperi rozpadom vlády kvôli zotrvaniu vojska v Afganistane získali.

NATO Holandsko ako jednu z desiatich najvýraznejšie zapojených krajín v Afganistane požiadalo, aby zvážilo možnosť dlhšieho zotrvania.

„Ak sa nič nové nestane, tak potom to skončí,“ povedal Balkenende počas rozhovoru v holandskej televíznej relácii Buitenhof zaoberajúcej sa súčasnou situáciou.

Holandský kontingent o sile 2 tisíc vojakov by sa mal z afganskej provincie Uruzgan začať sťahovať už v auguste. Balkenende pritom prízvukoval, že stiahnutie vrhne negatívne svetlo na úlohu Holandska v medzinárodnom spoločenstve. „Obraz Holandska má ďaleko od dokonalého. Nechápu, čo robíme,“ povedal.

„Keď Holandsko ako jediná a prvá krajina oznámi, že ku konca roku 2010 už nebudeme vyvíjať žiadnu činnosť, vyvstane mnoho otázok pre ostatné krajiny, a to ma skutočne zraňuje," holandský premiér Balkenende.

Po páde vlády v Holandsku bude podľa niektorých médií pre mnohé krajiny ťažšie vysvetliť svojim občanom prečo oni ostávajú. Ako príklad uvádzajú Kanadu. 

Podľa Financial Times pád vlády v Holandsku zosobňuje problémy, ktorým Spojené štáty a NATO čelia pri presviedčaní svojich spojencov o poskytnutie väčšieho množstva vybavenia a vojakov. Spojené štáty zároveň Európu obviňujú, že jej podpora misie v Afganistane je "len polovičatá", píše FT. USA pritom chce, aby bol tento rok rozhodujúci pre boje v Afganistane.

Prieskumy hovoria v prospech stiahnutia

Prvé prieskumy naznačujú, že ľudia odchod Strany práce z vlády kvôli ukončeniu misie podporujú. Ak by sa voľby konali dnes, podľa prieskumu Maurice de Hond by Strana práce získala v parlamente o štyri kreslá viac ako pred týždňom. Balkenendeho kresťanskí demokrati (CDA) by naopak stratili jedno kreslo. Napriek tomu však CDA stále vedie prieskumy.

Balkenendeho ako premiéra však podporuje oveľa menej ľudí ako jeho stranu. Prieskumy odhalili, že len 16 percent opýtaných chce Balkenendeho za budúceho premiéra krajiny.

Očakáva sa, že viac svetla do celej záležitosti vnesie dnešná návšteva lídrov oboch najväčších strán a ďalších vrcholových predstaviteľov u kráľovnej Beatrix, pri ktorej prerokuje ďalší postup.

Voľby do parlamentu by sa mali konať v máji alebo v júni. Zatiaľ budú strany zároveň súťažiť o voľby do miestnych zastupiteľstiev, ktoré sa konajú už 3. marca.

Podľa Balkenendeho holandská ústava umožňuje, aby sa voľby nekonali až do mája 2011, kedy bol pôvodne naplánovaný ich termín. Dodal však, že túto záležitosť ešte musí prerokovať s kráľovninými poradcami a politickými lídrami v parlamente.

Holandská kráľovná má pritom právo vyhlásiť skoršie voľby ako aj vymenovať dočasnú vládu.

„Budeme mať voľby, príde nová vláda a potom tu bude otázka ako spraviť Holandsko silnejšie, a na to sa sústreďme,“ povedal Balkenende.

Rozpočet na Afganistan

Líder Strany práce a zároveň doterajší minister financií Wouter Bos už plánuje spraviť z rozpočtu a „nie“ Afganistanu hlavný slogan predvolebnej kampane svojej strany.

„Myslím, že to bude veľkou témou niekoľkých nasledujúcich mesiacov,“ povedal Bos v sobotňajšom interview pre holandskú reláciu Nova.

Očakáva sa, že približne 20 panelov sa vyjadrí k výsledkom „odtabuizovanej“ revízii rozpočtu krajiny. Cieľom je dosiahnuť skrátenie rozpočtu o 40 miliárd eur na to, aby sa podarilo zvládnuť deficit, ktorý sa podľa odhadov tento rok vyšplhá na 6 percent HDP.

Holandská vláda už svojim európskym kolegom prisľúbila, že zníži od roku 2011 až do roku 2013každoročne svoj deficit o 50 až 75 bázických bodov.

Nová vláda bude musieť predstaviť svoj rozpočet na rok 2011 už 21. septembra, čo jej dáva pomerne málo času na prípravu. Bos sa však vyjadril, že väčšinu práce sa už podarilo urobiť.

„V mnohých ohľadoch sme už rozpočet na rok 2011 pripravili. Boli sme chytrí keď sme pripravili opatrenia na ďalší rok už keď sme plánovali rozpočet na 2010,“ povedal Bos.