V Kolumbii končí gerilová vojna, dohodu sprostredkoval aj vyslanec Únie

Kolumbia dohoda

Ľudia v Bogote oslavovali. FOTO-TASR/AP (Fernando Vergara)

Občania Kolumbie majú teraz skutočné vyhliadky na život, ktorý by mal byť bezpečnejší pre nich aj pre ich deti.

Uviedol to vo štvrtok 25. augusta predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz po tom, ako kolumbijská vláda a najväčšia povstalecká skupina Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC) v stredu večer v Havane oznámili, že dosiahli dohodu o ukončení pol storočia trvajúcej gerilovej vojny, ktorá bola jedným z najdlhších ozbrojených konfliktov na svete.

Koniec polstoročí konfliktov

Schulz, ktorý bol začiatkom tohto týždňa na oficiálnej návšteve Argentíny a Kolumbie (22. a 23. augusta), ocenil, že len niekoľko hodín po jeho návšteve v Bogote, metropole Kolumbie, sa podarilo dosiahnuť dohodu, ktorá vytvára “nové príležitosti, možnosti na vzdelanie a poskytuje práva a povinnosti pre ľudí a regióny, ktoré doteraz boli odrezané od hospodárskeho a sociálneho rozvoja v Kolumbii”.

Predseda EP sa počas pobytu v Bogote stretol s kolumbijským prezidentom Juanom Manuelom Santosom, rokoval s predsedom Snemovne reprezentantov Miguelom Ángelom Pintom Hernándezom a šéfom Senátu Mauriciom Lizcanom Arangom. Hovoril tiež s predstaviteľmi politických strán zapojených do prípravy historickej dohody, ako aj s politikmi, ktorí boli proti dohode. Schulz opísal, že krátko pred podpisom dohody medzi vládou a FARC v Bogote “bolo cítiť vzrušenie” z nastávajúcej chvíle, pretože každý veril, že v Kolumbii sa začína písať nová kapitola dejín.

Schulz vo svojom vyhlásení ocenil, že Kolumbijčanom sa po viac ako pol storočí konfliktov, ktoré majú na svedomí státisíce obetí, desaťtisíce nezvestných ľudí a milióny vnútorne vysídlených osôb, podarilo zaistiť mier pre krajinu.

Schulz poďakoval osobitnému vyslancovi

“Generácie Kolumbijčanov čakali na tento okamih a mnohí mysleli, že už nikdy nepríde. Dnes sú odmenení tí, ktorí prostredníctvom vytrvalosti a odvahy nikdy neprestal veriť v dosiahnutie mieru. Teraz je na občanoch Kolumbie, aby rozhodli, či schvália túto dohodu,” uviedol Schulz.

Predseda europarlamentu zároveň pripomenul, že Európska únia bude vždy podporovať Kolumbiu na novonastúpenej ceste.

Schulz pri tejto príležitosti poďakoval všetkým stranám, ktoré pomohli dosiahnuť historickú dohodu: vyjednávačom z oboch kolumbijských strán, kubánskej a nórskej vláde, krajinám susediacimi Kolumbiou, ako aj osobitnému vyslancovi EÚ pre kolumbijský mierový proces Eamonovi Gilmorovi.

Gilmore, bývalý labouristický írsky vicepremiér a tiež šéf írskej diplomacie, bol poverený funkciou osobitného vyslanca EÚ pre kolumbijský mierový proces 1. októbra 2015. Jeho vymenovanie do novovytvorenej funkcie odobril predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.