V Londýne sa rieši budúcnosť Líbye po Kaddáfího odchode

Zatiaľ čo spojenecké sily bojujú s Kaddáfího tankmi a delostrelectvom, na londýnskej konferencii sa bude diskutovať o posilnení humanitárnej pomoci vo vojnou zmietaných oblastiach a o politickom procese, ktorý umožní Líbyjčanom zvoliť si vlastnú budúcnosť.

Britský premiér David Cameron a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, ktorí boli hlavnými zástancami použitia sily v konflikte, v pondelok opätovne vyzvali plukovníka Kaddáfího k odstúpeniu. Na jeho stúpencov naliehali, aby sa vzdali predtým ako bude „príliš neskoro“.

„Vyzývame všetkých Líbyjčanov, ktorí veria, že Kaddáfí vedie Líbyu do záhuby, aby prevzali teraz iniciatívu na zorganizovanie procesu prechodu,“ uviedli v spoločnom vyhlásení.

Na dnešnej konferencii by sa malo rozhodnúť o zriadení riadiacej skupiny na vysokej úrovni, ktorá by zahrnula aj arabské krajiny, s cieľom poskytnúť poradenstvo pre medzinárodnú odpoveď na krízu v severoafrickej krajine a koordinovať dlhodobú podporu miestnym obyvateľom.

Turci budú kontrolovať letisko v Bengází

Dohoda s NATO o prevzatí velenia nad vojenskými operáciami v Líbyi sa odsúvala kvôli obštrukciám Turecka. Predstavitelia Ankary neboli pozvaní na Parížsku konferenciu o Líbyi, ktorá sa konala 19. marca.

Turecký minister zahraničia Ahmet Davutoğlu reportérom, ktorí ho sprevádzali do Londýna, povedal, že ochrana civilistov je jasnou prioritou a treba sa poučiť zo skúseností v Iraku a Afganistane.

„V Iraku a Afganistane sme zažili vojenskú operáciu bez politického cieľa.“

Podľa ministra Davutoğlu by mohlo NATO zatlačiť na Kaddáfího, aby zastavil útoky na civilistov a implementoval vyhlásené prímerie. V takejto pozícii by obyvatelia mohli rozhodovať o rekonštrukcii politického systému v krajine.

Turecko, ako moslimský člen NATO, sa bude snažiť získať kreslo v riadiacej skupine. Premiér Recep Tayyip Erdoğan včera oznámil, že Turecko prevezme kontrolu nad letiskom v Bengází, hlavnom meste povstalcov, a bude cez neho koordinovať humanitárnu pomoc. Rovnako bude jeho loďstvo hliadkovať v koridore medzi Bengází a ostrovom Kréta.

Taliansky návrh dohody

Británia chce zvolaným stretnutím, ktoré sa začne o 13,00 miestneho času, posilniť medzinárodný záväzok pre uplatňovanie rezolúcií OSN, a to najmä kvôli silnejúcim výčitkám Moskvy, že spojenecké vojenské útoky zachádzajú nad rámec mandátu OSN.

Podľa diplomatických zdrojov by sa na konferencii mohlo diskutovať aj o ďalších sankciách s cieľom izolácie Kaddáfího.

Taliansko v pondelok navrhlo politickú dohodu na ukončenie krízy, ktorá zahŕňa rýchle uzavretie prímeria, exil pre Kaddáfího a dialóg medzi rebelmi a vodcami kmeňov. Minister zahraničia Franco Frattini o návrhu diskutoval s Nemeckom, Francúzskom i Švédskom a pred oficiálnym otvorením konferencie ho plánuje prediskutovať aj s Tureckom.

Frattiniho hovorca uviedol, že z Londýna by mohla vzísť „zjednotená vízia“ pre Líbyu po Kaddáfím, ktorá by mala zahŕňať medzinárodné monitorovanie prímeria a „inkluzívny dialóg medzi povstaleckou radou, kmeňovými lídrami a ďalšími hráčmi líbyjskej spoločnosti, okrem Kaddáfího.“

Rokovania bez účasti Ruska

Do britskej metropoly pricestuje viac ako 40 ministrov zahraničia, vrátane americkej ministerky Hillary Clintonovej, zástupcov európskych i viacerých arabských štátov. Rokovaní sa takisto zúčastnia generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, predstavitelia Africkej únie, Organizácie islamskej konferencie (OIC) a NATO.

Účasť potvrdil aj šejk Hamas Al-Tání, premiér Kataru, druhej krajiny, ktorá po Francúzsku, uznala povstaleckú Národnú radu za „jediného predstaviteľa líbyjského ľudu“. Stalo se tak deň po tom, čo vláda v Dauhá uzatvorila s rebelmi dohodu o ťažbe a predaji ropy.

Zástupca Ruska sa dnešnej konferencie nezúčastní. Británia takisto pozvala do Londýna člena povstaleckej Líbyjskej národnej rady, ktorý však oficiálne nie je pozvaný na konferenciu.

(EurActiv/Reuters)