V Španielsku vyhrala pravica, premiérom bude Mariano Rajoy

Mariano Rajoy, zdroj: TASR/AP

Ľudovej strane (Partido Popular) sa podarilo získať až 186 z 350 miest, čím si zabezpečila väčšinu v dolnej snemovni španielskeho parlamentu. Je to dokonca o tri miesta viac ako sa podarilo získať jeho predchodcovi José Maríovi Aznarovi v roku 2000, kedy bol jeho hlavným protivníkom Joaquín Almunia, bývalý líder Socialistickej robotníckej strany (PSOE). V súčasnosti Almunia pôsobí ako  eurokomisár pre hospodársku súťaž a v prvej Barrosovej Komisii zastával post eurokomisára pre hospodárske a menové záležitosti.

Doposiaľ vládnuca stredo-ľavicová strana PSOE, vedená Alfredom Pérezom Rubalcabom, získala 110 kresiel, čo je o 59 menej ako pri posledných parlamentných voľbách v roku 2008. Na neúspechu PSOE, ktorú viedol José Luis Rodríguez Zapatero- odchádzajúci premiér krajiny, sa vo veľkej miere podpísala aj súčasná hospodárska kríza.

Ide pritom len o druhý prípad, kedy sa v Španielsku od návratu k demokracii v 70.rokoch podarilo nejakej strane získať nadpolovičnú väčšinu. Budúci premiér a bývalý minister vnútra, 56-ročný Rajoy ale uviedol, že „prichádzajú ťažké časy“. Dodal, že jeho strana bude „vládnuť v najdelikátnejšej situácii, akej Španielsko za posledných 30 rokov čelilo“.

Rubalcaba, ktorý bol španielskym ministrom vnútra až do júla tohto roka, uznal porážku svojej strany a jej prívržencom poďakoval za 7 miliónov hlasov, ktoré im aj za týchto „extrémne náročných okolností“ odovzdali.

Z ďalších strán získala Zjednotená lavica 11 miest, čo je považované za dobrý výsledok a do parlamentu sa po prvý raz so siedmymi miestami prebojovala aj baskická separatistická strana Amaiur. Katalánska nacionalistická strana Ciu bude mať zároveň v parlamente 16 miest, čo je o 5 viac ako doposiaľ. Únia pre pokrok a demokraciu vedená Rosou Diez- bývalou socialistickou europoslankyňou baskického pôvodu, bude mať 5 miest a bude tým pádom schopná vytvoriť vlastnú skupinu.

Očakávané víťazstvo

Víťazstvo Ľudovej strany nie je žiadnym prekvapením, najmä s ohľadom na negatívne nálady ľudí voči socialistom, ktorý po siedmych rokoch vládnutia krajinu zanechali s 5 miliónmi ľudí, čo Španielsku vynieslo najvyššiu mieru nezamestnanosti v rámci EÚ.

Hospodársku a finančnú krízu v krajine navyše ešte umocnilo prasknutie bubliny na trhu s nehnuteľnosťami. Situácia vyústila postupne do veľkých protestov, počas ktorých vzniklo hnutie „indignados“- teda takzvaných rozhorčených. To inšpirovalo ľudí v celej Európe k podobným akciám, aké prebiehajú v Spojených štátoch pod názvom Okupujme Wall Street.

Predpokladá sa, že najbližšieho summitu EÚ 9.decembra sa ale ešte Rajoy nezúčastní, keďže jeho oficiálne vymenovanie do úradu sa uskutoční až 20.decembra.

Španielsko je po Írsku, Portugalsku, Grécku a Taliansku už piatou krajinou, kde kríza eurozóny a eura priviedla na čelo novú vládu. Podobne aj na Slovensku padla vplyvom hlasovania o eurovale vláda, vplyvom čoho sa 10.marca budúci rok uskutočnia parlamentné voľby. V Španielsku však bude na rozdiel od Grécka a Talianska- kde je vedenie krajiny výsledkom politickej dohody- na čele stáť strana, ktorá regulérne vyhrala parlamentné voľby.

Postoje

Predseda strany ľudovcov (EPP) v Európskom parlamente Wilfried Martens privítal hladké víťazstvo Ľudovej strany v Španielsku slovami: „Gratulujem strane PP a Marianovi Rajoyovi k rozhodnému víťazstvu v španielskych národných voľbách. Po ôsmych rokoch katastrofálneho socialistického spravovania vyjadril španielsky ľud opäť dôveru PP. Som presvedčený, že zvolený premiér Mariano Rajoy rýchlo zavedie nevyhnutné zmeny a reformy, ktoré sú nevyhnutne potrebné na vyriešenie ekonomických, finančných problémov a problému nezamestnanosti Španielska tak, že sa z neho opäť stane kľúčový hráč v európskom projekte.“