V Švédsku bodovala krajná pravica

foto: šéf nacionalisticky ladenej strany Švédski demokrati Jimmie Akesson

Aliancii štyroch strán, z ktorej pochádza aj doterajší švédsky premiér Fredrik Reinfeldt sa podarilo si vo voľbách zabezpečiť 49 percent všetkých hlasov. Stredo- ľavicová opozícia získala o štyri percentá hlaso menej. So 173 kreslami v parlamente však Aliancii chýbajú ešte dve kreslá na to, aby mala väčšinu, čo znamená, že bude potrebné vyjednávať.

Médiá však najviac zaujal nebývalý úspech Švédskych demokratov- strany so silnou protiimigračnou a euroskeptickou rétorikou. Vedie ju 31- ročný Jimmy Akesson a ide o historické víťazstvo pre stranu, ktorej sa nikdy predtým nepodarilo získať si mandát na národnej úrovni. V novom parlamente si tak nacionalisti zabezpečili 20 kresiel. Ostatné strany však už deklarovali svoju neochotu s nimi vyjednávať o prípadnej spolupráce.

Ich úspech je ďalším dôkazom toho, že v Európe posilňujú strany s rétorikou zameranou proti prisťahovalcom. Švédsko je pritom jednou z najprívetivejších strán voči imigrantom, ktorí žiadajú o azyl alebo status utečenca. Po vojne v Juhoslávii v 90. rokoch práve tu hľadalo útočisko mnoho balkánskych prisťahovalcov a po invázii Spojených štátov do Iraku išlo o najviac preferovanú možnosť pre irackých utečencov.

Imigranti tvoria približne 14 percent švédskej populácie, čo je podľa údajov OSN mierne nad škandinávskym priemerom dosahujúcim 12,4 percenta. Strana Švédski demokrati žiada o zníženie ich počtu a Moslimov a islam kritizuje ako „nešvédske“.

Švédsko je krajinou, ktorá v Európe prijíma najväčší počet prisťahovalcov. V roku 2009 tu získalo povolenie na trvalý pobyt viac ako 102 tisíc ľudí.

Čo ďalej?

Doterajší švédsky premiér Fredrik Reinfeldt už pred niekoľkými týždňami vyhlásil, že je pripravený viesť menšinovú vládu. Mnohí z jeho koaličných partnerov to vnímajú ale ako príliš veľké riziko. Predpokladá sa preto, že Reinfeldt sa pravdepodobne pokúsi dohodnúť so Stranou zelených.

Vo svojom príhovore pre švédsku televíziu Jimmy Akesson poprel, že by jeho strana bola rasistická. „Nie sme proti imigrantom, ale proti neúspešnej imigračnej politike švédskych vlád,“ uviedol a dodal, že Švédski demokrati „nechcú pôsobiť problémy, ale zaujať zodpovedný postoj“.  Uviedol tiež, že je pripravený vyjednávať len s Alianciou, a to v prípade ak prehodnotia a zmenia určité svoje postoje v oblasti imigračnej politiky.