V Sýrii môže dôjsť k stretu svetových mocností, Únia mlčí

Sýrsky vojak vo Východnej Ghúte. [EPA-EFE/YOUSSEF BADAWI]

Svet sa v Sýrii opäť nebezpečne priblížil ku globálnemu konfliktu, no vedúci predstavitelia európskych inštitúcií mlčia. Británia a Francúzsko, členské štáty Únie, sa už na vojnu začali pripravovať.

Spojené štáty a ich spojenci zvažujú, či kvôli podozreniu na chemický útok v Dúme zasiahnu v Sýrii. Koaliční partneri tvrdia, že za útokom stála sýrska vláda. Podľa lekárskych organizácií, ktoré v regióne neďaleko Damasku pôsobia, zomreli v sobotu desiatky ľudí.

Rusko, ktoré v konflikte v Sýrii podporuje súčasného prezidenta Bashara al-Assáda, považuje obvinenia za vykonštruované. Stály predstaviteľ Ruska pri OSN Vasilij Nebenzia zdôrazňuje, že dôkazy, potvrdzujúce túto udalosť, neboli zistené. „Washington, Londýn a Paríž spustili nebezpečnú hru, ktorá by svet mohla stáť mier,“ uvádza ruské ministerstvo zahraničných vecí.

Sýria je najbližším spojencom Ruska na Blízkom východe a útoky na sýrske vojenské ciele možno preto považovať za útoky proti Rusku.

Za chemickým útokom na sýrsku Doumu je Assadov režim, tvrdí Únia

Dôkazy naznačujú, že sýrsky režim stojí za chemickým útokom v meste Douma. Európska únia vyzvala spojencov Damasku, Rusko a Irán, aby jej pomohli zabrániť ďalšiemu použitiu chemických zbraní.

Podľa hovorkyne šéfky európskej diplomacie je Federica Mogheriniová v intenzívnom diplomatickom kontakte so zainteresovanými stranami a situácia v Sýrii bude súčasťou hlbšej diskusie pondelkového (16. apríla) zasadnutia ministrov zahraničných vecí v Bruseli.

Horšie ako za Studenej vojny

Americký prezident Donald Trump v stredu (11. apríla) pohrozil Rusku bezprostrednou vojenskou akciou v Sýrii. Vyhlásil, že vzťah Spojených štátov a Ruska je „horší ako kedykoľvek predtým, vrátane časov Studenej vojny“.

„Rusko sľubuje, že zostrelí všetky strely namierené na Sýriu. Priprav sa Rusko, pretože (naozaj) prídu! Pekné a nové a „smart!“ (strely),“ napísal Trump na sociálnej sieti. Podľa neho by sa Moskva nemala priateliť „so zvieraťom, ktoré plynom zabíja vlastných ľudí a teší sa z toho!“.

Biely dom odmietol návrhy, že Trump predstavil na Twitteri svoje plány na vojenský útok. V oficiálnom stanovisku sa však uvádza, že prezident nestanovil časový harmonogram akcií. Všetky možnosti sú stále na stole a Trump naďalej zvažuje, ako reagovať.

Rusko, Irán a Turecko po rokovaní o Sýrii v Astane: Jediné riešenie je politické

V Astane diskutovala aj sýrska vláda a opozícia. Úloha Kazachstanu na medzinárodnom diplomatickom poli naďalej rastie.

Moskva: Obvinenia sú falošné

Ruskí vojenskí predstavitelia označili fotografie z Dúmy, ktoré sa po útoku rozšírili najmä vďaka aktivistom za ľudské práva na sociálnych sieťach, za falošné.

„Všetky obvinenia zo strany Bielych heliem, rovnako ako zábery a videá s údajnými obeťami chemického útoku, šírené cez sociálne siete, nie sú nič iné ako ďalší falzifikát a pokus o prekazenie dosiahnutého prímeria,“ píše na sociálnej sieti aj Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku.

„Nezúčastňujeme sa na diplomacii cez Twitter,“ reagoval na Trumpove odkazy pre agentúru Interfax hovorca Kremľa, Dmitrij Peskov. „Podporujeme seriózne prístupy. Naďalej veríme, že je dôležité, aby sme nepodnikli kroky, ktoré by mohli poškodiť už aj tak nestabilnú situáciu.“ Dodal, že „vymyslené obvinenie“ nemožno použiť ako odôvodnenie útokov na sýrske vládne ciele.

Európsky úrad pre bezpečnosť letovej prevádzky EASA vydal včera (11. apríla) ráno pre leteckých prepravcov upozornenie, že  pri plánovaní letov vo vzdušnom priestore východného Stredomoria a Cypru treba v priebehu najbližších 72 hodín brať do úvahy možné letecké útoky na Sýriu. Malo by ísť o rakety vzduch-zem, raketové strely, ale aj iné spôsoby, ktoré by mohli narušiť činnosti prístrojov rádiovej navigácie lietadiel. Upozornenie vydalo aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí.

Američania prichádzajú, Briti nasledujú

Americké námorníctvo v utorok (10. apríla) uviedlo, že útočná skupina pod vedením lietadlovej lode USS Harry S. Truman by mala v stredu vyplávať smerom na Stredný východ a Európu.

Ruská armáda v stredu (11. apríla) uviedla, že pozorne sleduje situáciu v Sýrii a je si vedomá toho, že americké námorné jednotky smerujú do Perzského zálivu. Na Blízky východ by mali podľa nich doraziť na začiatku mája.

Britská premiérka Theresa Mayová zvolala na dnes (12. apríla) kvôli udalostiam v Sýrii schôdzku kabinetu. Podľa medializovaných správ by malo byť výsledkom tohto stretnutia priame zapojenie Spojeného kráľovstva do vojenskej odpovede na chemický útok.

Denník Daily Telegraph uviedol, že premiérka nariadila britským ponorkám presun do blízkosti Sýrie. Zaútočiť proti sýrskej armáde majú byť pripravené okamžite, britský denník hovorí už o dnešnej noci.

BBC navyše informovala, že Mayová je pripravená zúčastniť sa akcií vedených Spojenými štátmi bez predchádzajúceho schválenia parlamentom. Zákon nevyžaduje, aby britský premiér o schválenie útočných vojenských akcií požiadal parlament, no o nedávnych intervenciách v Líbyi a Iraku sa napriek tomu hlasovalo.

Mayovej predchodca David Cameron sa o získanie podpory pre pripojenie k vojenským operáciám v Sýrii pokúšal ešte v roku 2013, no parlament vtedy jeho plán zamietol.

Únia vyzýva Rusko, Turecko a Irán, aby pomohli zaistiť prímerie v Sýrii

Trojica krajín má zabezpečiť okamžitú a úplnú implementáciu trojmesačného prímeria vo Východnej Ghúte v Sýrii, ktoré bolo dohodnuté v Bezpečnostnej rade OSN.

Macron chce spoločnú a silnú odpoveď

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok (10. apríla) povedal, že Francúzsko bude so Spojenými štátmi a Spojeným kráľovstvom konzultovať to, či vojensky zaútočia na zariadenia, v ktorých sa pravdepodobne nachádzajú chemické zbrane sýrskeho režimu.

Macronove vyjadrenia prišli po jeho rozhovoroch so saudským princom Mohammedom bin Salmanom.

Ešte pred údajným chemickým útokom začiatkom apríla v súvislosti so Saudskou Arábiou hovoril americký prezident o tom, že práve Rijád žiada od Washingtonu, aby svoje jednotky v Sýrii ponechal. Je známe, že Donald Trump mal vtedy v záujme amerických vojakov z územia stiahnuť.

„Saudská Arábia sa o naše rozhodnutie veľmi zaujíma, a preto som im povedal: Viete, ak chcete, aby sme zostali, možno nám za to budete musieť zaplatiť,“ povedal Trump.

Francúzsky prezident sa nechal počuť, že Paríž a jeho spojenci sa „v najbližších dňoch“ rozhodnú o tom, aká bude ich odpoveď.

„Naše rozhodnutie sa nezameria na spojencov režimu. Nezaútočíme voči nikomu. Skôr sa zameriame na chemické zbrane režimu,“ dodal a trval na tom, že „nechce žiadne vystupňovanie konfliktu“. Namiesto neho francúzsky prezident navrhuje „silnú a spoločnú reakciu“.

Použitie chemických zbraní v Sýrii označil Emmanuel Macron ešte v máji minulého roka za „červenú líniu“ pre Francúzsko.

EÚ zatiaľ „odsúdila“ útok

Hoci predstavitelia Európskej únie odsúdili chemický útok v Dúme ešte v nedeľu, reakcia na zapojenie aj svojich členských krajín do konfliktu v Sýrii zatiaľ nekomentovali.

„EÚ sa snaží zabezpečiť silnú a zjednotenú medzinárodnú reakciu na nezákonné používanie chemických zbraní v Sýrii,“ uvádza sa v oficiálnej správe, ktorú Európska služba pre vonkajšiu činnosť vydala ešte v pondelok (9. apríla).

Vyhlásenie pripomenulo, že v novembri 2017 práve Ruská federácia v OSN hlasovala proti zavedeniu spoločného vyšetrovacieho tímu, ktorý by podobné útoky v oblasti konfliktu vyšetril. Európska únia teraz od Bezpečnostnej rady OSN žiada, aby podobný mechanizmus znovu zaviedla.