V4 bude maďarské hranice strážiť spoločne

zdroj: euractiv.com

Slovensko, Česko, Poľsko a Maďarsko sa včera dohodli na spoločnej ochrane maďarsko –srbskej hranice. Uviedol to po koordinačnom stretnutí krajín Vyšehradskej štvorky premiér Robert Fico.

„Srbsko dnes nie je súčasťou EÚ a teda ani Schengenu. Pre Maďarsko teda z doteraz platných pravidiel vyplýva povinnosť chrániť vonkajšiu hranicu pred nelegálnym prílevom migrantov,“ priblížil Fico s tým, že Slovensko a aj Česká republika pošlú 50 policajtov s výstrojom a technikou. Poľsko zašle 60 alebo 70 policajtov a hliadkovaciu techniku.

Viac ako 320-tisíc ľudí v tomto roku nelegálne prekročilo hranicu medzi Srbsko ma Maďarskom. Väčšina z nich sa do Európy dostala cez Grécko, pričom mieria najmä do Rakúska a Nemecka.

Maďarsko okrem posilnenia hliadok vybudovalo pozdĺž hranice niekoľko metrové oplotenie a prijalo viacero legislatívnych opatrení, ktoré podľa aktivistov „kriminalizujú utečencov“. Za poškodenie oplotenia alebo nelegálny prechod hranice môžu byť migranti potrestaní odňatím slobody až na tri roky.

Budapešť zároveň včera oznámila, že dokončila ďalší úsek oplotenia na hranici s Chorvátskom, ktoré je súčasťou EÚ ale nie schengenského priestoru. Zagreb však vníma uzatváranie hraníc veľmi citlivo. Slovenský premiér Robert Fico preto spresnil, že hraničné zložky krajín V4 nebudú hliadkovať na maďarsko-chorvátskej hranici.  

Premiér ďalej poznamenal, že na bilaterálnej úrovni ponúkol podobné riešenie aj Grécku a Taliansku. „Teraz už je na týchto krajinách ako sa rozhodnú,“ doplnil.

Kvóty odmietame aj naďalej

Ochrana schengenských hraníc Európskej únie je podľa Fica základom na zvládnutie súčasnej krízy. Slovensko aj naďalej odmieta akékoľvek vnútorné prerozdeľovanie utečencov v rámci EÚ.

Na štvrtkovom summite Európskej únie prišlo v tejto otázke k „veľkému stretu názorov.“

„Ak sme nesúhlasili s povinnými kvótami, tak Slovensko principiálne odmieta aj permanentný mechanizmus rozdeľovania,“ podčiarkol premiér na stretnutí s novinármi.

Zmienka o trvalom mechanizme sa napokon nedostala ani do záverov Rady. „Dali sme dohromady sily, bolo to veľmi nepríjemné, podobne ako pri povinných kvótach, a podarilo sa nám to zablokovať. Je zrejmé, že dnes si mnohé krajiny, ktoré by privítali trvalý mechanizmus, uvedomujú, že príde k veľkému konfliktu, ak nastane pokus o presadenie trvalého mechanizmu,“ konštatoval Fico.

Premiér zároveň potvrdil, že Slovensko podá žalobu na Súdnom dvore v Luxemburgu, kvôli povinnej relokácii 120 000 utečencov, o ktorom krajiny rozhodli v septembri.

„Právny zástupca SR už začína pripravovať žalobu, ktorá bude podaná tak, aby nám neuplynula lehota. Nemáme žiadny dôvod meniť názor v tomto našom stanovisku,“ povedal Fico s tým, že žalobu zašlú najneskôr do 18. decembra.

„Nie je správne, ak sa väčšinovým hlasovaním rozhoduje o takej citlivej téme, že koľko ľudí má byť umiestnených v nejakej krajine a tá ich musí prijať. Žaloba môže mať veľký význam, pretože môže mnohé otázky vzťahu medzi suverénnymi štátmi a EÚ, ale aj pokiaľ ide o spôsoby hlasovania, vyriešiť,“ doplnil.

EurActiv/TASR