V4 môže kvóty pre migrantov zablokovať

Zdroj: TASR

Lídri krajín Vyšehradskej štvorky sa včera zhodli na texte spoločnej deklarácie, v ktorej „vyjadrujú solidaritu“, ale odmietajú návrh Komisie prerozdeliť medzi členské štáty 40 000 žiadateľov o azyl.

„Sme pripravení podniknúť kroky v duchu solidarity, avšak krajiny V4 opakujú svoje stanovisko, že opatrenia, ktoré sa týkajú presídľovania, by sa mali prijímať dobrovoľne – v súlade s vyhlásením hláv štátov a vlád prijatým 23. apríla 2015 a pri rešpektovaní špecifík a kapacít jednotlivých členských štátov. Potvrdzujeme, že akékoľvek podmieňovanie povinnými kvótami je neprijateľné,“ píše sa v deklarácii.

Premiér Robert Fico chce na dobrovoľnej báze pomáhať utečencom vytvorením bezpečnostných zón priamo v krajinách pôvodu či na severe Afriky. Pokračovať plánuje aj v špeciálnych programoch, ako je napríklad poskytovanie humanitárnych transferov a dočasnej ochrany pre desiatky utečencov zo Sýrie, ktorí na Slovensku strávia niekoľko mesiacov.

Český premiér Bohuslav Sobotka s najväčšou pravdepodobnosťou európskym lídrom na summite ponúkne dobrovoľné prijatie minimálne stoviek utečencov z Afriky a Blízkeho východu, ktorí sa už nachádzajú v Grécku alebo Taliansku. Informoval o tom Rádiožurnál Českého rozhlasu s odvolaním na návrh postoja Českej republiky k utečeneckej kríze, ktorí má k dispozícii.

Česko má podľa návrhu Komisie povinne prijať celkovo viac ako 1 800 žiadateľov o azyl. Petíciu proti zavedeniu povinných kvót v priebehu uplynulých týždňov podpísalo podľa lídra iniciatívy "Islam v ČR nechceme" viac ako 145 500 ľudí. Podľa jeho slov dokument podpisovali najmä skôr narodení, mladí, ale aj bezdomovci.

Referendum?

O návrhu Komisie rozhodnú lídri členských krajín už na najbližšom zasadnutí Európskej rady, ktorá sa v Bruseli začne už tento štvrtok. Hlasovať sa bude kvalifikovanou väčšinou.

Fico dúfa, že „povinné kvóty“ spolu s krajinami V4 zablokujú. Na takzvanú blokačnú menšinu potrebuje podľa Lisabonskej zmluvy najmenej 4 členské štáty, ktoré tvoria aspoň 35 percent obyvateľov EÚ.

Premiér na včerajšom zasadnutí Národnej rady SR tiež vyhlásil, že v prípade, že sa V4 podarí vyradiť z textu návrhov záverov Európskej rady časť o povinných kvótach a Komisia napriek tomu prijme predpis, ktorý má povinné kvóty zaviesť bude slovenský premiér zvažovať aj možnosť vyhlásenia referenda cez uznesenie Národnej rady SR.

„Je to možno cesta, ako sa vyhnúť dôsledkom rozhodnutia EK, s ktorým vláda SR jednoducho súhlasiť nemôže," uviedol Fico .

Líder hnutia Nova Daniel Lipšic však vzápätí upozornil, že referendum by nemalo žiadny právny význam, pretože Slovensko sa rozhodovania o tejto otázke vzdalo prijatím Lisabonskej zmluvy.

Európska komisia navyše nemôže takýto "zaviesť" sama, bez súhlasu kvalifikovanej väčšiny členských štátov.

Maďarsko reaguje svojsky

Maďarský premiér Viktor Orbán pri viacerých príležitostiach nazval plán Európskej komisie „šialeným“.

Pred týždňom Maďarsko oznámilo, že plánuje vybudovať 180 kilometrový múr pozdĺž hranice so Srbskom.

V utorok navyše Maďarsko z citovaných „technických príčin“ pozastavilo uplatňovanie azylových pravidiel EÚ, ktoré vyžadujú, aby krajina prijala späť utečencov, ktorí sa cez Maďarsko dostali do iných členských krajín.

„Maďarský azylový systém je preťažený a to najviac spomedzi členských krajín postihnutých nelegálnou migráciou,“ zdôvodnil hovorca maďarskej vlády pre agentúru Reuters. „Len v tomto roku prišlo do Maďarska viac ako 60 000 prisťahovalcov,“ dodal s tým, že najpočetnejšou skupinou sú kosovskí Albánci.

Azylové pravidlá známe ako Dublinské nariadenie stanovuje potenciálnemu utečencovi povinnosť požiadať o azyl v krajine EÚ, na ktorej územie pricestoval ako prvej. V prípade, že počas azylového procesu migrant prekročí hranice a chytia ho v inom členskom štáte, úrady ho vrátia späť do prvej krajiny.

Maďarsko „v duchu solidarity únie“ v utorok požiadalo členské krajiny dublinského systému, aby nespustili vopred naplánované transfery utečencov, respektíve aby neplánovali presun ďalších. Maďarské úrady pracujú na rozšírení príslušných kapacít, čo si však vyžiada určitý čas, vyplýva zo stanoviska rezortu vnútra v Budapešti.

Hovorkyňa Európskej komisie pripomenula, že dublinský systém neumožňuje dočasné zastavenie transferov utečencov signatárskymi štátmi.

Pozastavenie transférov ovplyvňuje najmä krajiny susediace s Maďarskom, ako je napríklad Rakúsko. Hovorca rakúskeho ministerstva vnútra uviedol, že „je potrebné nájsť riešenie tak rýchlo, ako je to možné“. Rakúsko podľa agentúry Reuters samo pozastavilo prijímanie žiadostí o azyl, v snahe vytvoriť tlak na ostatné krajiny EÚ a prinútiť ich zapojiť sa do riešenia utečeneckej krízy. Rakúsko len v prvých 5 mesiacoch tohto roka registrovalo 21 000 žiadostí o azyl.

EurActiv.sk/TASR