V4 pripravuje alternatívu schengenskej hranici

Robert Fico na summite V4 v Prahe, (zdroj: TASR)

Zachovanie schengenskej hranice je podľa premiérov Vyšehradskej skupiny prioritou. Na včerajšom summite V4 v Prahe sa ale zhodli, že v prípade neuspokojivého pokroku so zvládaním migrácie na balkánskej trase, bude potrebné vypracovať „alternatívny podporný plán“.

„Spoliehame sa, že bude fungovať ochrana schengenskej hranice na úrovni Grécka a Turecka a bude fungovať akčný plán medzi EÚ a Tureckom. Bol by som rád, keby nás naši grécki priatelia milo prekvapili. Ale som pesimistický, možno nás znovu prekvapia nejakými ekonomickými problémami,“ uviedol včera Robert Fico.

Podľa českých novín práve Fico presadzoval posilnenie hraníc na severe Grécka. Premiéri napokon v spoločnej deklarácii argumentovali stabilizáciou situácie na západnom Balkáne a kroky, ktoré by mohli viesť k budovaniu ďalších bariér podmienili úspechom európskych opatrení.

Európske riešenie podľa V4

Predsedovia vlád sa spoločne postavili za už prijaté opatrenia Európskej únie. Vyzvali najmä na rýchle dobudovanie hotspotov, napĺňanie dohody s Tureckom a zároveň opätovne odmietli trvalý relokačný mechanizmus.

V4 deklaruje odhodlanie pomáhať Grécku pri registrácii utečencov a zvládaní migračných tlakov. S hodnotením nástrojov, ktoré doteraz EÚ zaviedla, chce V4 počkať do marcového stretnutia Európskej rady.

Slovenský premiér však už vyhlásil, že v prípade potreby je odhodlaný vyslať 300 policajtov na ochranu bulharskej a macedónskej hranice. „Ale chceme, aby toto riešenie bolo európske,“ dodal Fico.

Ešte pred summitom V4 stihol maďarský premiér Viktor Orbán oznámiť posilnenie protiimigračnej bariéry na juhu krajiny. „V roku 2015 sa nám podarilo včas zakročiť, preto sme krajinu ubránili od masy migrantov,“ povedal Orbán tesne pred cestou do Prahy, na prvej jarnej schôdzi parlamentu.

V4 si na rokovanie do Prahy prizvala bulharského premiéra Bojka Borisova a macedónskeho prezidenta Gjorgjeho Ivanova.

Borisov zopakoval svoje stanovisko, že únia by mala uzatvoriť vonkajšiu hranicu tak, aby sa utečenci do Európy dostávali iba legálnou cestou, až po zosnímaní odtlačkov prstov a po zdravotnej prehliadke.

Ivanov údajne označil pomoc Európskej komisie Macedónsku za „nulovú“. Na sociálnej sieti Twitter o tom informoval štátny tajomník pre európske záležitosti ČR Tomáš Prouza.

Oslava v úzadí

Na včerajšom summite si Vyšehradská skupina pripomenula 25. výročie svojho založenia. V deklarácii, ktorú V4 vydala, sama seba označuje za zavedenú značku a uznávaného a spoľahlivého partnera pri riešení problémov euroatlantického sveta.

Premiéri varovali pred vznikom deliacich čiar v Európe. Riešením je podľa nich integrácia ďalších krajín. Držať otvorené dvere do EÚ je podľa nich „morálnou povinnosťou“ V4.

„Za posledných 25 prešli naše krajiny zásadnou politickou a ekonomickou transformáciou. Chceme aj naďalej ponúkať svoje znalosti a skúsenosti, rovnako ako finančné prostriedky, s cieľom napomáhať transformácii krajín, ktoré prechádzajú prechodným obdobím, ako napríklad štátom západného Balkánu a Východného partnerstva.“

Výročná deklarácia Vyšehradskej skupiny uvádza, že prehlbovanie európskej integrácie má zásadný význam a V4 sa ňom chce aktívne podieľať. Predseda českej vlády Bohuslav Sobotka vyhlásil: „Európska únia dnes čelí radu výziev, na ktoré, ak chceme obstáť, musíme nájsť európske odpovede.“