Väčšina Britov chce vyšetrovanie invázie do Iraku

Veľká väčšina (72 percent) obyvateľov Veľkej Británie si myslí, že rola ich krajiny v invázii do Iraku by mala byť predmetom verejného vyšetrovania tak, ako to žiadajú opozičné strany, vyplýva z prieskumu, ktorý vykonala agentúra ComRes pre BBC.

Premiér Gordon Brown vylúčil možnosť takéhoto vyšetrovania dovtedy, pokiaľ z Iraku neodíde noha posledného britského vojaka. Posledných 4 tis. mužov a žien, ktorí slúžia v ozbrojených silách na juhu krajiny, na letisku v Basre, by sa mali začať vracať domov na konci mája.

Otázka britského pôsobenia v rámci vojenskej invázie do Iraku zostáva kontroverznou a spoločnosť rozdeľujúcou témou. Vláda nedávno rozhodla, že dokumenty týkajúce sa zasadnutia vlády, kde sa rozhodlo o zapojení sa do invázie, zostanú i naďalej utajené. Britský minister spravodlivosti Jack Straw využil vo februári právo ministerského veta a vyhlásil, že neodtajnenie záznamu z rokovania vlády z marca 2003 je kľúčové pre zachovanie "efektívnej vlády kabinetu". Straw bol v rokoch 2001 až 2006 ministrom zahraničných vecí. (EurActiv 26/02/09).

Dôverná korešpondencia, ktorá sa dostala na verejnosť uplynulý týždeň, naznačuje, že predstavitelia britských špionážnych služieb boli znepokojení dokumentom, ktorý prijala vláda Tonyho Blaira a ktorý dal zelenú vojenskej operácii.

Podľa rovnakého prieskumu, britská verejnosť vníma negatívne aj angažovanie sa v Afganistane. Väčšina respondentov (60 percent) neverí argumentom, ktoré použila kancelária na Downing Street 10 na podporu zapojenia sa krajiny do tejto vojenskej operácie. Súčasne nepodporujú ďalšie pôsobenie britských vojakov v regióne.

Aj napriek negatívnemu pohľadu na angažovanie sa v Iraku a v Afganistane si veľká väčšina (91 percent) myslí, že slúžiť v britských ozbrojených silách je práca, na ktorú môžu byť všetci ich príslušníci hrdí.

Agentúra ComRes uskutočnila prieskum na vzorke 1.013 respondentov.

V Afganistane zahynulo od roku 2001 doteraz 152 príslušníkov britských ozbrojených síl. Posledné dve úmrtia sú dôsledkom nedeľnej explózie. Na začiatku marca sa britský veliteľ major Sebastian Morley vyjadril, že vojenská operácia v krajine je „zbytočná“.

EurActiv/Reuters