Viceprezident Pence na ceste do Európy

Mike Pence, viceprezident, USA

Americký viceprezident Mike Pence, (zdroj: whitehouse.gov)

Nový americký viceprezident Mike Pence by mal do Európy prísť s pozitívnym odkazom o posilňovaní transatlantickej spolupráce. Jeho účasť na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii (MSC) už pre agentúru Reuters potvrdili organizátori.

Pencova cesta do Európy prichádza po tom, ako nástup Donalda Trumpa do prezidentského úradu vyvolal obavy, že sa zahraničná politika Spojených štátov sústredí na súperenie s Čínou.

Kým Trump sa už stihol stretnúť s britskou premiérkou Theresou Mayovou, jeho najbližší spolupracovníci rozvinuli čulú diplomatickú aktivitu voči Nemecku, kde dodnes pôsobí asi 35 tisíc amerických vojakov.

Čítajte viac: Mayová o Trumpovi: NATO podporuje stopercentne

Minister zahraničných vecí Rex Tillerson vraj ako okamžite po vymenovaní volal do Berlína, aby do Washingtonu pozval Sigmara Gabriela, svojho nemeckého náprotivka, ktorý je v úrade sotva týždeň.

Gabriel sa údajne s americkými predstaviteľmi zhodol na tom, že NATO, ktoré počas predvolebnej kampane kritizoval Donald Trump, naďalej zohráva rozhodujúcu úlohu pri obrane oboch strán Atlantiku.

Výsledkom Gabrielovej včerajšej návštevy v USA je okrem iného to, že do Nemecka príde spomínaný Mike Pence. Bývalý guvernér Indiany by sa mal zastaviť tiež v Bruseli na rokovaní s najvyššími predstaviteľmi Európskej únie.

Donald Trump si európskych politikov pohneval jednak spochybňovaním záväzkov v oblasti obrany, ale aj koketovaním s európskymi populistami a snahou o normalizáciu vzťahov s Ruskom.

Trump bol témou aj pred dnešným neformálnym summitom európskych lídrov na Malte. „Máme zmiešané pocity, pretože Trumpove posledné kroky vyvolali znepokojenie,“ uviedol napríklad rakúsky minister zahraničných vecí Sebastian Kurz s tým však, že verí v nový pozitívny impulz.

Transatlantické vzťahy z pohľadu Vyšehradskej skupiny sme pre vás zhrnuli v špeciálnom článku, na ktorom sa podieľali redakcie EurActivu zo Slovenska, Českej republiky, Poľska a budapeštiansky inštitút Political Capital.

Čítajte viac: Vyšehrad o Trumpovi: Znepokojenie aj optimizmus