Voľby v Afganistane poznačili nízka účasť a podvody

foto: Afganská žena s atramentovým prstom, ktorým volila vo voľbách, zdroj: TASR

Podľa EÚ podčiarkli voľby „vôľu afganského ľudu tvoriť budúcnosť svojej krajiny“. Generál David Petaeus podotkol, že voľby v Afganistane dokázali, že „hlas afganskej budúcnosti nepatrí násilným extrémistom a teroristickým sieťam“. OSN zasa Afgancov ocenila za „ich odvahu a rozhodnutie uplatniť svoje demokratické právo hlasovať“, uvádza Reuters. Mnohí iní sú však pri hodnotení priebehu volieb opatrnejší.

„Je pre nás príliš skoro robiť konkrétne závery, čo sa kvality volieb a ich organizácie týka,“ cituje agentúra Reuters hovorcu afganského prezidenta Hamida Karzaja. Podľa Nezávislej volebnej komisie (IEC) prišlo svoj hlas odovzdať približne 3,6 milióna obyvateľov, čo je o takmer milión ľudí menej ako pri prezidentských voľbách v roku 2009. Hlavným dôvodom sú bezpečnostné hrozby a nižšia dôvera obyvateľstva v spravodlivý výsledok po tom, čo sa pri minuloročných voľbách potvrdilo manipulovanie s hlasovacími lístkami.

Taliban už pred voľbami pohrozil, že bude útočiť na volebné stanice a na ľudí, ktorí hlasovali. V Afganistane, kde je veľká časť obyvateľstva negramotná, sa totiž volilo pomocou nanesenia špeciálneho atramentu na ukazovák hlasujúcich. Ten nie je určitý čas možné zmazať. Cieľom je zaistiť, aby ľudia nehlasovali dvakrát. Zároveň je však tým pádom pre Taliban ľahké zistiť, kto sa volieb zúčastnil. Mnohé rodiny preto zo strachu o život ostali doma.

Zahranićné médiá a organizácie informovali o viac ako tristo prípadoch zastrašovania, ktoré sa pripisuje nelegálnym ozbrojeným skupinám. „Taliban minulú noc prišiel do našej dediny. Umiestnili nám na dvere a stenu miestnej mešity ručne napísané odkazy, na ktorých stálo, že kto pôjde voliť, bude zabitý. Bojíme sa,“ cituje BBC jednu afganskú ženu.

Nový parlament

O 249 kresiel v afganskom parlamente sa uchádzalo približne 2500 kandidátov, pričom 68 kresiel je vyhradených pre ženy. Medzi kandidátmi sa podľa afganského reportéra pracujúceho pre New York Times Sangara Rahimiho nachádzali aj „spevák z Afganskej hviezdy- obdoby našej Superstar- spolu s tuctom konzervatívnych učencov, členovia afganskej občianskej spoločnosti, stovky bývalých šéfov bojových skupín, bývalí velitelia Talibanu, starí afganskí špióni trénovaní KGB, amatérsky komediant, doktori, atléti, niekoľko mladých Afgancov vyštudovaných na západe a stovky neznámych tvárí“, ktorí majú „nízku, či nulovú kvalifikáciu na to, aby zasadli v parlamente. Vojenský veliteľ sľubuje sociálnu spravodlivosť a bezpečnosť, bývalý predstaviteľ Talibanu rodovú rovnosť“.

Práve nedôvera v kandidátov bola podľa odborníkov ďalším dôvodom nízkej účasti. Hovorí sa o 40 percentách zúčastnených, ale týždenník The Economist pripomína, že číslo v krajine, kde nikto nepozná počet oprávnených voličov by sa malo brať s rezervou.

Prvé predbežné výsledky by mali byť známe už v prvom októbrovom týždni. Konečné výsledky však budú podľa agentúry Reuters známe najskôr na konci októbra. Dôvodom je čiastočne logistika spojená s tým, že hlasovacie lístky je potrebné doručiť z veľmi odľahlých oblastí do regionálnych centier a odtiaľ do hlavného mesta Kábul na overenie. Prenos bude prebiehať pomocou helikoptér a na somároch, pripomína Reuters. Navyše, volebná komisia bude musieť overiť sťažnosti o falšovaní výsledkov, ktorých sa očakáva až niekoľko stoviek.

Falšovanie vo veľkom

Najčastejšie sa vyskytujúcimi problémami bolo opakované hlasovanie či kupovanie hlasov. Prvému menovanému malo predchádzať používanie špeciálneho nezmazateľného atramentu. Ako však uvádza The Economist, ani toto sa nepodarilo v plnej miere zaistiť. „Minulý rok sa šéf misie OSN Kai Eide snažil verejne demonštrovať nezmazateľný atrament pred afganskými médiámi, ale napokon to zlyhalo. Tento rok nový šéf OSN Staffan de Mistura predstavenie zopakoval a ukázal pred kamerami svoj zašpinený prst. Voliči boli ale opäť svedkom toho, že označenie bolo možné ľahko zmyť, často len s trochou vody,“ uvádza Economist.

V niektorých oblastiach sa navyše volebné stanice vôbec neotvorili alebo nebol dostatok hlasovacích lístkov, či iného potrebného materiálu. Západné médiá pripomínajú, že Afganistan je i tak krajina, kde má takmer všetku moc v rukách sústredenú prezident. Parlamentné voľby by však mohli opäť naštrbiť kredibilitu západu.

Západní predstavitelia ale tvrdia, že hoci sú voľby poznačené problémami, pre krajinu, ktorá nemá dlhú skúsenosť s demokratickým systémom riadenia, ide stále o úspech. Jej výsledky a priebeh môžu mať podľa agentúry Reuters vplyv aj na amerického prezidenta Baracka Obamu. V novembri sa totiž uskutočnia voľby do Kongresu, kde majú demokrati zatiaľ prevahu.