Vymenia Američania Kosovo za Afganistan?

Krátka správa

Na programe neformálneho stretnutia NATO v holandskom prímorskom meste Noordwijk bola top prioritou misia ISAF v Afganistane a kredibilita Aliancie.

Američania nie sú spokojní s tým, do akej miery poskytujú európske krajiny kapacity pre misiu v Afganistane. Podľa amerického ministra obrany Gatesa, nedostatok síl ohrozuje celý úspech misie. Len nedávno vyslovil podobné výhrady aj šéf NATO Jaap de Hoop Scheffer.

Práve hosťujúce Holandsko je jednou z krajín, ktorá je v súčasnosti pod tlakom. Mandát ich jednotiek vyprší na budúce leto a vládu čaká rozhodnutie o tom, či ho predĺži.

Od úspechu či neúspechu v Afganistane sa bude odíjať i samotná kredibilita NATO. Jeho česť v operácii ISAF háji hŕstka štátov, ktoré nesú hlavnú finančnú aj pesonálnu záťaž.. Holandsko a Británia sú jedniné dve európske krajiny, ktoré sa priamo zúčastňujú bojov s Talibanom. 

Gates sa to zhodnotil nasledovne: „Ak alinacia najväčších demokracií sveta nedokáže nájsť dostatok vôle, aby dokončila misiu, o ktorej sme sa zhodli, že je morálne správna a podstaná pre našu bezpečnosť, potom naši občania môžu začať spochybňovať celý 60-ročný transatlantický projekt spoločnej bezpečnosti.“

Američania vraj dokonca zvažujú, že svoje jednotky z Kosova (bezprostredného európskeho susedstva) stiahne a presunie do Afganistanu, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na vládne zdroje. Pentagon rozhodol o zapojení svojich vojakov do leta 2008, čo ďalej ukáže čas. 

Misnistri sa na stretnutí zhodli aspoň na tom, že je treba efektívnejšie komunikovať verejnosti dôležitosť úsilia, ktoré aliancia v Afganisatne vyvýja.

Dnes je už jasné, že koalícia konečné víťazstvo nevybojuje, treba preto pokročit v príprave a výcviku afgánskej armády, ktorá bude schopná sa postarať o bezpečnosť v krajine sama.

Jednou z krajín, ktoré prisľúbili posilniť prítomnosť v Afganistane je aj Slovensko, ktoré v rámci svojich finančných možností prítomnosť v Afganistane posilní. Slovenský minister obrany František Kašický prišiel na stretnutie s návrhom urýchlenia a zintenzívnenie riešenia financovania nasadzovaných jednotiek v zahraničí zo spoločného rozpočtu NATO. 

S ministrom obrany Afganskej islamskej republiky Abdulom Rahim Wardakom minister obrany diskutoval o materiálnej pomoci, ktorú by mohla SR poskytnúť v súlade s dohodou podpísanou v roku 2007.

Vo formáte Rady NATO – Rusko sa hovorilo o spolupráci medzi NATO a Ruskou federáciou. Ministri sa súčasne zaoberali aj otázkou protiraketovej obrany. Američania ponúkli Rusku, že odložia inštalovanie prvkov protiraketovej obrany, kým nebudú mať v rukách konkrétny dôkaz, že Irán predstavuje hrozbu. 

Podľa ministra Kašického treba pripraviť dokument o detailných politických, právnych, vojenských, ekonomických a technických aspektov celého projektu, aby sa k nim mohli vyjadriť ministri obrany NATO vo februári 2008 na rokovaní vo Vilniuse a následne hlavy štátov na summite NATO v Bukurešti v apríli budúceho roku.

Slovensko ponúklo Albánsku skúsenosti z prístupového procesu do NATO a z transformácie ozbrojených síl SR. Slovensko, podľa slov ministra obrany SR od začiatku podporuje politiku otvorených dverí a počas najbližšej možnej návštevy albánskeho ministra obrany na Slovensku, je slovenská strana pripravená podpísať dohodu o vzájomnej spolupráci.

„Albánskym ozbrojeným silám môžeme ponúknuť aj výmenu skúseností z nášho pôsobenia v medzinárodnom krízovom manažmente či miesta v plánovaných vzdelávacích kurzoch a stáže z oblasti obranného plánovania,“ doplnil minister.