Výročie 9/11: Komisia chce spoluprácu s USA

usa, transatlantické

 

Krátka správa

Pri príležitosti spomienky na teroristické útoky na New York a Washington spred piatich rokov predseda Komisie Barroso povedal, že je ešte „treba spraviť viac“ v boji proti „radikalizácii a vstupu (mladých ľudí do teroristických organizácií)“. Podčiarkol dôležitosť rešpektovania ľudských práv a povedal: „Sme viac ako kedykoľvek predtým rozhodnutý zamerať sa na príčiny a následky globálneho terorizmu.“

Barroso, spolu s komisárom pre spravodlivosť a vnútro Frattinim, žiadal intenzívnejšiu spoluprácu s USA. Tá začala bezprostredne po 11. septembri 2001 a podľa predstaviteľov EÚ musí pokračovať.

Protiteroristický koordinátor EÚ Gijs de Vries hovoril v súvislosti boja s terorizmom o potrebe zlepšenia prístupu a rýchlejšej výmeny policajných a spravodajských informácií medzi členskými krajinami Európskej únie. De Vries ako príklad použil databázy so záznamami o DNA a databázy ukradnutých áut.

Pri príležitosti výročia útoku na New York a Washington uverejní EurActiv v stredu interview s veľvyslancom USA na Slovensku Rodolphe M. Valleem.