Výročie anexie Krymu oslavuje Rusko filmom, EÚ sankciami

Zdroj: Kancelária ruského prezidenta, Kremlin.ru

„EÚ aj naďalej odsudzuje tento čin porušujúci princípy medzinárodného práva“ a je aj naďalej  „odhodlaná pokračovať v doterajšej politike neuznania anexie, a to aj prostredníctvom sankcií,“ vyhlásila pred zasadaním ministrov zahraničných vecí šéfka európskej diplomacie Frederica Mogheriniová.

Mogheriniová spresnila, že EÚ opätovne potvrdzuje svoje hlboké znepokojenie nad pokračujúcim budovaním a posilňovaním ruskej vojenskej prítomnosti na Kryme a tiež nad zhoršovaním ľudských práv, čo sa prejavuje predovšetkým v obmedzovaní slobody slova a prenasledovaním osôb patriacich k menšinám.

Vyhlásenie prišlo len deň po tom, čo ruské médiá odvysielali dokument Krym- Cesta do vlasti s dvoma rozhovormi s prezidentom Vladimírom Putinom, v ktorých naznačil, že Rusko po zmene vlády v Kyjeve bolo pripravené uviesť do stavu pohotovosti svoj jadrový arzenál.

„Hovoril som s kolegami a povedal som im, že toto je naše historické územie, žijú tu Rusi, ktorí sú v nebezpečenstve a my sa ich nevzdáme,“ vykreslil Putin rozhovor s predstaviteľmi Západu. „Začo chcete bojovať? Neviete? My vieme a sme pripravení,“ povedal údajne Putin pred približne rokom.

Dokumentárny film režiséra Alexeja Kondrašova ďalej podľa agentúry Reuters odhalil, že špeciálne ruské jednotky boli vyslané na polostrov ešte pred konaním referenda o nezávislosti, ktorého platnosť väčšina krajín spochybňuje.

Putin zároveň potvrdil, že operáciu viedol on sám. K otázke pripojenia Krymu k Ruskej federácii podľa agentúry TASS povedal, že rozhodnutie padlo až po "prevrate" v Kyjeve, a predtým o tom neuvažovali.

Krymská republika a mesto Sevastopol sa stali súčasťou Ruskej federácie dva dni po referende, ktoré sa konalo 18. marca 2014. Nová ukrajinská vláda i Západ referendum a jeho výsledky odmietli uznať a za ohrozenie územnej celistvosti Ukrajiny uvalili na Rusko sériu sankcií, ktoré sa dotkli ruských i krymských predstaviteľov.

Predĺženie druhého kola sankcií do 15. Septembra 2015 dnes oficiálne potvrdia ministri zahraničných vecí EÚ. Ide o zoznam 150 ľudí z Ukrajiny a Ruska a 37 ekonomických subjektov, ktorých aktíva v EÚ boli zmrazené a ktorí nemôžu vycestovať do krajín únie.  

Na zozname sankcií sú aj predstavitelia ruskej armády, poslanci, vysokí úradníci pôsobiaci na anektovanom Kryme a separatistickí lídri z oblastí na východnej Ukrajine.