Vysídlení Eritrejčania nájdu domov v krajinách EÚ

prívrženci Kaddáfiho v uliciach Tripolisu

Počas tlačovej konferencie v Bruseli minulý týždeň vo štvrtok (24. marca) Malmström dodala, že EÚ musí pomôcť vyriešiť problém s vysídlenými obyvateľmi tretích krajín, ktorí utiekli z Líbye a teraz sa nachádzajú na hraniciach Egypta a Tuniska. Na otázku EurActiv-u, či by mohla upresniť národnosť týchto obyvateľov uviedla, že sa jedná o príslušníkov subsaharských krajín, najmä Eritrey a Sudánu, ktorí teraz nemajú kám ísť. Egypt a Tunisko ich totiž nemôžu prijať a ich krajiny ich nechcú späť. Podľa eurokomisárky je v súčasnosti na hraniciach s Egyptom približne 270 takýchto osôb, pričom v Tunisku je to až niekoľko tisíc.

V snahe riešiť túto situáciu Komisia v piatok (25. marca) usporiadala stretnutie s jednotlivými členskými štátmi EÚ, úradom OSN pre utečencov (UNHCR) a ďalšími partnermi, ktorého cieľom bolo práve prerokovanie realokovania utečencov. Komisia zároveň s úradom Vysokého komisára pre utečencov (UNHCR) zostavuje zoznam príslušníkov tretích krajín, ktorí sú v súčasnosti vysídlení na hraniciach.

Malmström: Bez pomoci členských štátov to nepôjde

Eurokomisárka na tlačovej konferencii dodala: "Bez členských štátov nebude táto realokácia fungovať. Nemôžeme ich umiestniť do Berlaymontu," narážajúc na názov oficiálneho sídla Komisie. Dodala, že EK neplánuje zaviesť žiadne kvóty a ani iným spôsobom členské štaty nútiť k tomu, aby sa ujali vysídlených občanov tretích krajín. "Sme úplne závislí od ich ochoty," priznala Malmström.

Podľa eurokomisárky už niektoré krajiny vyjadrili vôľu ujať sa utečencov, ale nemenovala kontrétne. Dodala však, že tie, ktoré tak spravia, sa môžu tešiť z dodatočných finančných zdrojov ako to bolo v prípade ujatia sa 290 imigrantov z Malty v niektorých členských štátov.

Podľa výkonného riaditeľa humanitárnej agentúry Mapendo International Sašu Chanoffa sa v Líbyi v čase vypuknutia konfliktu nachádzalo približne 10 tisíc utečencov z Darfúru, Somálska, Eritreje, Iraku, či iných vojnou zmietaných krajín. Mnohí utiekli hneď po vypuknutí nepokojov, keďže ako pro- kaddáfiovskí prívrženci tak i rebeli ich obviňovali z toho, že sú najatými žoldniermi.