Vyslancom EÚ pre strednú Áziu sa stane slovenský diplomat

Zdroj: TASR/Štefan Puškáš

Novým vyslancom EÚ pre strednú Áziu sa stane súčasný štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Peter Burian. Slovenského diplomata politicky odobrila Rada ministrov EÚ pre zahraničnú politiku na svojom pondelkovom zasadnutí, a to na návrh vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Fredericy Mogheriniovej.  

„Veľmi ma teší, že predstaviteľom EÚ pre strednú Áziu sa stáva súčasný štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Peter Burian,“ uviedol minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák.

„Presadiť sa v konkurencii 28 členských krajín znamená, že musíte byť naozaj dobrý, najmä ak ste z takej malej krajiny ako Slovensko. Vnímam to ako vysoké ocenenie slovenskej diplomacie," skonštatoval Lajčák na margo schválenia Burianovho vymenovania.     

Minister spresnil, že z hľadiska pôsobenia Slovákov na vysokých diplomatických postoch EÚ, ide už o tretie dôležité vymenovanie. Ešte pred vznikom Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (EEAS) bol osobitným vyslancom EÚ pre strednú Áziu Ján Kubiš, rovnakú funkciu zastával Miroslav Lajčák počas svojho pôsobenia v službách EÚ v Bosne a Hercegovine.

Peter Burian je druhým slovenským diplomatom, ktorý bude úniu zastupovať v regióne strednej Ázie, avšak prvým v tejto funkcii od zriadenia EEAS.

Európska únia má v súčasnosti desať osobitných predstaviteľov v rôznych krajinách a regiónoch sveta. Ich úlohou je presadzovať záujmy EÚ a zohrávať aktívnu úlohu v úsilí o konsolidáciu mieru, stability a právneho štátu.

Pred vymenovaním za štátneho tajomníka v apríli 2012 pôsobil Burian na viacerých diplomatických postoch. Od roku 2008 do roku 2012 pôsobil ako mimoriadny veľvyslanec na Zastupiteľskom úrade SR vo Washingtone. V rokoch 2006 a 2007 bol stálym predstaviteľom Slovenska v Bezpečnostnej rade SR, pôsobil však aj ako vedúci Misie SR pri NATO, či ako Chargé d´affaires na slovenskom veľvyslanectve vo Washingtone.

EurActiv.sk/TASR