Vytvorenie európskej armády môže trvať desaťročia

Seminár Europeizácia obrannej a bezpečnostnej politiky

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v marci opätovne vyzval na vytvorenie spoločnej európskej armády. Nemecko, ktoré tento koncept dlhodobo presadzuje, jej aj teraz vyjadrilo podporu.

Vládni sociálni demokrati v novembri zverejnili svoj pozičný dokument o europeizácii ozbrojených síl. Jeden z jeho autorov, poslanec Bundestagu Hans-Peter Bartels, v stredu v Bratislave na seminári „Europeizácia obrannej a bezpečnostnej politiky“ zdôraznil, že armády sa v Európe budujú bez ohľadu na záujmy ostatných krajín.

Pripomenul, že európsky pilier NATO sú v zásade členovia Európskej únie. Napriek tomu nedochádza k zosúladeniu schopností jednotlivých ozbrojených síl.

Bartels vraví, že v ponímaní SPD sa európska armáda podobá na zavádzanie eura a jej vytvorenie môže preto trvať desaťročia.

Český odborník na medzinárodné vzťahy Michal Kořan z pražského Ústavu medzinárodných vzťahov dodal, že iba 4 % z 1,5 milióna vojakov v Európe niekedy zasiahli do bojov. Každá krajina chce podľa neho skôr zdieľať náklady ako sa sama podeliť o zdroje. Chýba tiež politická vôľa nasadiť jednotky pod hlavičkou EU Battlegroups (EUBG).

„Európania sú dobrí v budovaní inštitúcií, ale naplniť tieto inštitúcie živou, schopnou vojenskou silou, nasaditeľnou, a finančne takúto silu živiť, to už pre Európu bola iná otázka,“ povedal riaditeľ Inštitútu bezpečnostných a obranných štúdií (IBOŠ) Ivo Samson.

Nemeckí socialisti vo svojom texte riešia najmä prehlbovanie spolupráce. Úspory v oblasti obrany a bezpečnosti sú pre nich prípustné až v dlhodobom horizonte. Kořan upozornil, že únia na výskum a vývoj v oblasti bezpečnosti vynaloží iba šestinu toho, čo Spojené štáty.

Hrozby sa menia stále rýchlejšie

Podobne ako pri európskej integrácii aj v prípade bezpečnosti očakáva Bartels vedúcu úlohu francúzsko-nemeckého tandemu. Malo by sa tak udiať v rámci zvyšovania sebadôvery, o ktorom hovoril v roku 2014 spolkový prezident Joachim Gauck.

Francúzsko vydalo svoju ostatnú Bielu knihu o obrane a národnej bezpečnosti v roku 2013. Podľa tamojšieho ministerstva obrany však nie je aktuálna a pracujú na revízii. V Nemecku je však v platnosti obdobný dokument ešte z roku 2006.

Hans-Peter Bartels na margo nových bezpečnostných výziev pripomenul slová historika Heinricha Augusta Winklera: „Spolu s anexiou Krymu skončili aj časy po studenej vojne.“ Zažívame novú konfrontáciu, ktorú nechceme, ale musíme ju zobrať na vedomie a prispôsobiť sa jej, doplnil.

Účastníci semináru sa však zhodli, že reforma Európskej bezpečnostnej stratégie sa nemôže riadiť súčasným pocitom ohrozenia. Mala by však reflektovať, že džihádistické skupiny ovládali regióny a prechádzajú k tvorbe štátov, upozornil Bartels.

Ivo Samson uviedol, že Európska únia bude musieť reagovať na nové bezpečnostné prostredie vo svojom tesnom susedstve. „Ak by sa podaril ambiciózny projekt vybudovania spoločnej európskej armády, tak by to bolo asi to najlepšie, čo by mohlo Európu postihnúť; za predpokladu že vzťah k NATO zostane nezmenený.“

O budúcnosti Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky bude v júni rokovať Európska rada. Už dlhšie sa hovorí najmä o revízii dvanásťročnej Európskej bezpečnostnej stratégie.

Celé vystúpenia Iva Samsona a Michala Kořana sú dostupné tutu.