„Nedokážem si predstaviť, že by lepšia výzbroj ukrajinskej armády tak zapôsobila na prezidenta Putina, aby uveril, že vojensky prehrá,“ vyhlásila v sobotu nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Na víkendovej mníchovskej bezpečnostnej konferencii hlavy viaceré štátov a ministri zahraničných vecí riešili možnosť, že sa americká administratíva napokon rozhodne pre dodávky útočných zbraní na Ukrajinu.
Nemeckí a francúzski predstavitelia vyzbrojenie Ukrajincov odmietajú. Chcú dať šancu stredajším rokovaniam v bieloruskom Minsku. Môže to byť „posledná šanca“ na mier, povedal francúzsky prezident François Hollande o mierovom pláne, ktorý má predostrieť.
V Spojených štátoch naďalej silnie tlak na prezidenta Baracka Obamu, aby zbrane na Ukrajinu dodal. Najnovšie to od neho žiada aj Kongres. Senátor za Arizonu a niekdajší Obamov vyzývateľ v prezidentských voľbách John McCain v Mníchove povedal: „Ukrajincov zabíjajú a my im posielame jedlo a deky. Deky si s ruskými tankami veľmi neporadia.“ [9. 2. 2015, EurActiv.com]
Ani prípadné kladné rozhodnutie americkej vlády nenaštrbí vzťahy s Európskou úniu, verí vysoká predstaviteľka pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová. Podľa nej sa však USA a Európa zhodujú predovšetkým na potrebe politického dialógu.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v nedeľu v Berlíne uviedol, že každý členský štát Severoatlantickej aliancie musí o pomoci Kyjevskej vláde rozhodovať samostatne. Reagoval tak na minulotýždňové rozhodnutie ministrov obrán zbrane neposielať.
Britský minister zahraničných vecí Philip Hammond považuje debatu o vyzbrojení Ukrajiny za irelevantnú: „Ukrajinci nemôžu poraziť ruskú armádu, takže to nie je praktický návrh. Musí existovať politické riešenie.“
Cez víkend zaujal svetovú verejnosť výrokom, že Putin sa správa ako tyran z polovice 20. storočia.
Čo na to druhá strana?
„Na každom kroku, ako sa ukrajinská kríza vyvíjala, sa naši americkí kolegovia a EÚ pod ich vplyvom pokúšali situáciu eskalovať,“ povedal na mníchovskej konferencii ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Spojeným štátom pripomenul sériu vojenských konfliktov, v ktorých uplatňovali iný meter.
Spoločne s Putinom hovoria o etnických čistkách na Ukrajine. Prezident pre egyptský denník Al-Ahram povedal, že Kyjev musí prestať s trestaním východných regiónov.
Agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenované zdroje uviedla, že na francúzsko-nemecký mierový plán odpovedal Putin protinávrhom, ktorý žiada stiahnutie ukrajinských vojsk sa ním stanovenú hranicu.