Wikileaks: Putin a Berlusconi odmietajú tajné zisky z energetiky

foto: ruský premiér Vladimír Putin a jeho taliansky kolega Silvio Berlusconi, zdroj: TASR/ AP

Rusko okrem iného popiera obsah depeší, kde španielsky prokurátor krajinu opísal ako „skutočný mafiánsy štát“ a ropní experti sa zasa o Putinovi vyjadrili, že sa pravdepodobne nelegálne obohatil. Konkrétne sa hovorí, že švajčiarska firma Gunvor zameraná na obchod s energiami je pod osobnou kontrolou Putina. Predstavitelia spoločnosti toto napojenie odmietajú.

Zakódovaný telegram z 8. februára 2010 priamo cituje španielskeho prokurátora Josého Gonzáleza, ktorý americkým predstaviteľom povedal, že „nevie rozlíšiť, čo je činnosť vlády a čo skupín organizovaného zločinu“. Pod telegramami je podpísaný americký veľvyslanec v Moskve John Beyerle.

„Krajina, ktorá má takýchto diplomatov si zasluhuje len ľútosť,“ povedal Putinov tlačový tajomník pre ruské médiá.

Peskovo silné vyjadrenie naznačuje, že Moskva by možno mohla Beyerla označiť za „personu non grata“ a tým ho poslať domov. Beyerle je pritom kariérnym diplomatom, ktorý mal doposiaľ výborné vzťahy s Moskvou. Jeho otec Joseph Beyerle je veterán Druhej svetovej vojny, ktorý ako jediný vojak bojoval v americkej aj v sovietskej armáde a Rusi ho preto považujú za hrdinu.

Podľa ďalšieho telegramu taliansky premiér osobne profitoval z energetických obchodov medzi Talianskom a Ruskom. Komuniké napísali bývalý americký veľvyslanec v Ríme Ronald Spogli a jeho následovník David Thorne. Putin, ktorý včera pricestoval do čiernomorského rezortu Soči na stretnutie s Putinom a ruským prezidentom Medvedevom, obvinenia popiera.

Spojeným štátom „je celkom jasné, že nemám žiadne záujmy v inej krajine, že tu nie sú žiadne osobné záujmy a že ja prihliadam len na záujmy Talianov a mojej krajiny,“ cituje Berlusconiho slová talianska tlačová agentúra ANSA.

Spogli tiež uviedol, že ho gruzínsky veľvyslanec v Ríme informoval o tom, že „Putin Berlusconimu prisľúbil percentá zo zisku z každého potrubia postaveného ruským plynárenským gigantom Gazprom v spolupráci s talianskou plynárenskou spoločnosťou ENI“. Spomínaným plynovodom je Južný tok, ktorý mnohí vnímajú ako rivala európskeho projektu Nabucco. Ten pôvodne podporovala americká administratíva už na začiatku 90. rokov.