Wolfgang Schäuble: Putin sa správa ako Hitler

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble v pondelok vysvetľoval študentom v Berlíne svoj pohľad na ruskú anexiu Krymu. „Tieto metódy použil už Hitler v Sudetoch. Všetko to poznáme z histórie,“ vyhlásil Schäuble na margo Vladimira Putina a moskovskej administratívy. Angela Merkelová sa voči výrokom svojho ministra okamžite ohradila.

Hitler podobne oprávňoval svoj zásah v Československu a začlenenie Sudet do Nemeckej ríše tvrdením o ochrane spoluobčanov v zahraničí. Schäuble  pripomenul, že Západ referendum o pripojení polostrova k Ruskej federácii neuznáva.

„V istom momente, keď vrcholili protivládne demonštrácie, si Putin povedal, že vlastne vždy chcel Krym a teraz je ten vhodný okamih,“ priblížil Schäuble. Európa podľa neho musela poskytnúť finančnú pomoc Ukrajine. Krajina by sa údajne prepadla do chaosu a stratila na úkor Ruska väčšie územie.

Minister z Merkelovej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) pripustil, že sa nedá vylúčiť ani výrazné zhoršenie vzťahov s Moskvou.

Obavy majú najmä bývalé štáty Sovietskeho zväzu z Pobaltia, ale aj niekdajšie členské krajiny Varšavského paktu Maďarsko a Poľsko. „Všetci sú poriadne vystrašení,“ povedal Schäuble.

Známa taktika

Nemecký minister nie je prvým politikom, ktorý analógiu s Hitlerom použil. Na začiatku marca sa v podobnom duchu vyjadril bývalý český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg pre rakúsky denník Österreich.

„To, čo sa teraz deje na Kryme, je opakovaním dejín,“ povedal Schwarzenberg. „Putin používa rovnaký princíp ako Hitler. Potreboval zámienku na inváziu a preto krajanom vysvetlil, že ich práva boli potlačované.“

Bývalá americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová o Putinovej invázii taktiež povedala, že znie „povedome“. „Je to to, čo spravil Hitler v 30.tych rokoch.“

EurActiv/Reuters