Z Iraku sa vrátia aj poslední dvaja vojaci

Krátka správa

Vláda dnes svojim rozhodnutím schválila návrh Ministerstva obrany na ukončenie pôsobenia posledných dvoch dôstojníkov. Schválený návrh musí ešte odobriť parlament.

Slovenských vojakov vyslala do Iraku v rámci operácia Iracká sloboda ešte bývalá vláda. Slovenský kontingent pôsobil v rámci stabilizačných síl v Iraku v poľskom sektore Stred v provincii Al Hillah.

Úlohou jednotky bolo odstraňovanie nevybuchnutej munície, mín, výbušných nástrah a inej munície, malé úpravy terénu, prieskum a likvidáciu mínových polí a skládok munície a prieskum komunikácií. V januári 2004 bola jednotka rozšírená o čatu prieskumu, obrany a ochrany. Zastúpenie sme mali aj vo výcvikovej misii NATO.

Nová vládna koalícia stiahla vo februári 2007 z Iraku našu ženijnú jednotku a v apríli aj piatich príslušníkov z výcvikovej misie NATO. Počet dôstojníkov na veliteľstve misie sa znížil zo šiestich na dvoch.

Dôvodom na stiahnutie bola podľa ministerstva obrany nestabilná bezpečnostná situácia v Iraku. Armáda prišla v tejto krajine o štyroch príslušníkov. Traja slovenskí vojaci Peter Dinga, Vladimír Simonides a Miroslav Frkáň zahynuli pri mínometnom útoku v júni 2004. Zdravotník Rastislav Neplech zahynul pri výbuchu nástražného systému počas presunu vozidlom.

Slovenskí vojaci počas pôsobenia v operácii Iracká sloboda odmínovali mechanicky takmer 890 000 m2 a ručne 185 000 m2. Zničili tak približne 660 ton munície. Celkové náklady na pôsobenie našich vojakov v Iraku sa vyšplhali k 824 465 000 Sk.