Dôkazy naznačujú, že sýrsky režim stojí za chemickým útokom v meste Douma v regióne Ghouta. Európska únia vyzvala spojencov Damasku, Rusko a Irán, aby jej pomohli zabrániť ďalšiemu použitiu chemických zbraní.
Diplomacia Európskej únie uviedla, že „tvrdo“ odsudzuje používanie chemických zbraní a vyzvala medzinárodnú komunitu na „okamžitú reakciu“.
„Dôkazy ukazujú na ďalší chemický útok zo strany režimu,“ uviedla Európska služba pre vonkajšiu činnosť (EEAS) a myslela tým vládu prezidenta Bašara al-Assada.
„Vyzývame podporovateľov režimu, Rusko a Irán, aby využili svoj vplyv, zabránili akémukoľvek ďalšiemu útoku a zabezpečili koniec nepriateľstva,“ uviedla v súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN 2401.
Chlórová bomba
Útok na mesto Ghouta bol podľa Sýrskeho monitoringu ľudských práv jedným z najsmrteľnejších počas sedemročnej vojny v Sýrii. Zomrelo pri ňom viac ako 1 600 civilistov.
Statement on the attack in Douma, #Syriahttps://t.co/RKrTVRKH9r
— Maja Kocijančič (@MajaEUspox) April 8, 2018
Monitorovacia skupina uviedla, že nedokáže potvrdiť, či boli chemické zbrane použité aj počas sobotňajšieho útoku. Douma je najvúčším mestom v regióne Ghouta, približne desať kilometrov severovýchodne od Damašku.
Lekárska organizácia SAMS uviedla, že chlórová bomba zasiahla nemocnicu v Doume a zabila šiestich ľudí. Druhý útok so „zmiešaným jedom“, ktorý obsahoval aj nervové látky, zasiahol blízku budovu. Ten zabil 35 ľudí, medzi ktorými boli hlavne ženy a deti, uviedol Basel Termanini, americký viceprezident organizácie SAMS pre agentúru Reuters.
SAMS a civilná obrana povedali, že lekárske strediská prijali viac ako 500 ľudí, ktorí mali ťažkosti s dýchaním, penu v ústach a smrdeli chlórom.
Tawfik Chamaa, sýrsky lekár žijúci v Ženeve, ktorý pracuje v Únii lekárskych organizácií zameraných na Sýriu, uviedol, že potvrdených bolo 150 mŕtvych a tento počet narastá. „Väčšina z nich boli civilisti, hlavne ženy a deti, ktoré uviazli v podzemných úkrytoch,“ povedal pre agentúru Reuters.
Zodpovedných postavia pred súd
Európska únia sa spojila s medzinárodným spoločenstvom a vyjadrila rozhorčenie nad údajným chemickým útokom, ktorý usmrtil desiatky obyvateľov sýrskeho povstaleckého mesta.
Americký prezident Donald Trump varoval, že cena za tento útok bude „veľká“.
Many dead, including women and children, in mindless CHEMICAL attack in Syria. Area of atrocity is in lockdown and encircled by Syrian Army, making it completely inaccessible to outside world. President Putin, Russia and Iran are responsible for backing Animal Assad. Big price…
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) April 8, 2018
….to pay. Open area immediately for medical help and verification. Another humanitarian disaster for no reason whatsoever. SICK!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) April 8, 2018
Únia uviedla, že je „skutočne poľutovaniahodné“, že Rusko v novembri vetovalo rozšírenie skupiny, ktorú Bezpečnostná rada OSN zriadila v roku 2015, aby určila, kto bol za skorším údajným chemickým útokom.
„EÚ vyzýva Bezpečnostnú radu OSN, aby urýchlene obnovila tento (spoločný vyšetrovací) mechanizmus s cieľom identifikovať páchateľov chemických útokov,“ píše sa vo vyhlásení.
Pripomenula, že v júni 2017 a v marci tohto roku, uvalila na Sýriu dodatočné sankcie zamerané na funkcionárov a vedcov, ktorí sú podozriví z účasti na použití chemických zbraní.
„Obávame sa, že chemické zbrane sa budú aj naďalej používať, a to najmä na civilistov,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré tým naráža na minuloročný útok.
Použitie sarínu sa potvrdilo pri útoku v apríli 2017 na severozápadne mesto Khan Sheikhun, ktorý zabil viac ako 80 ľudí. Jed sa použil po leteckom útoku.
Únia zabezpečí, aby osoby zodpovedné za chemické útoky čelili spravodlivosti, uviedol hovorca EASS.