Za pomoc s utečencami dostane Turecko 3 miliardy eur

foto: turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, zdroj: TASR

EÚ liberalizuje vízový režim s Tureckom výmenou za pomoc pri riešení utečeneckej krízy. Potvrdili to včerajšie závery stretnutia európskych lídrov v Bruseli.

Turecko je jednou z hlavných tranzitných trás utečencov a migrantov z Blízkeho východu a Afriky do Európy. Každý deň do Grécka dorazí niekoľko stoviek ľudí, ktorí na malých člnoch vyplávali práve z tureckých pobrežných miest.

Podľa prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana sa v Turecku nachádza 2,5 milióna utečencov zo Sýrie a Iraku, pričom krajina údajne za štyri roky minula viac ako 7,8 miliardy dolárov na zabezpečenie potrebnej starostlivosti a infraštruktúry.

Členské krajiny sa na summite dohodli, že budú s Tureckom „zdieľať náklady a úsilie na zadržanie týchto ľudí, aby nešli ďalej do Európy,“ povedal po skončení summitu slovenský premiér Robert Fico.

„Ľudia sú tam v táboroch a potrebujú infraštruktúru, školy, zdravotnícku starostlivosť, potrebujú sa niekde zaradiť. Ak má Turecko túto úlohu, ktorú očakávame, splniť  a Turecko sa k nej hlási, musí prísť k nejakej dohode. Keď sa chcú dvaja dohodnúť, tak každý musí niečím vyjsť tomu druhému v ústrety. To je bežný politický dialóg, ktorý by som vôbec nekomentoval kriticky,“ povedal Fico novinárom po skončení summitu.  

Turecko sa len nedávno dostalo na zozname „bezpečných krajín pôvodu“, ktoré členským štátom EÚ umožňujú rýchly návrat jej občanov, ktorí žiadajú v únii o azyl.

Ankara však nemá podpísanú zmluvu o vracaní migrantov, na základe dublinských pravidiel. Erdoğanova vláda je ochotná readminsnú dohodu podpísať, podmienkou však je vízová liberalizácia pre tureckých občanov a finančná pomoc.

Turecký „vianočný zoznam darčekov“

Šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker po summite potvrdil, že únia je pripravená na urýchlené rokovania o zjednodušení vízového režimu voči Turecku. V prijatom akčnom pláne sa hovorí o jari 2016.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu včera  počas rozhovoru v tureckej televízii vyhlásil, že jeho vláda „readmisnú dohodu (o vracaní migrantov) nepodpíše skôr, než budú prijaté kroky týkajúce sa schengenských víz a než bude pre tureckých občanov zaistená vízová liberalizácia“.

Ďalšou podmienkou Turecka bolo zrýchlenie rokovaní o prístupe krajiny do EÚ, ktoré trvajú už od 60. rokov. Nemecká kancelárka Angela Merkelová povedala, že padla aj dohoda o otvorení ďalších prístupových kapitol. O ktoré konkrétne pôjde, zatiaľ stanovené nebolo.

Európska komisia podľa viacerých pozorovateľov takticky odložila vydanie správy o pokroku v rokovaniach až na dobu po novembrových parlamentných voľbách. Diplomati očakávajú, že správa bude pravdepodobne „kritická“.

EÚ Turecko podporí aj finančne, hoci v oficiálnych záveroch sa o presnej sume nehovorí. Nemecká kancelárka Angela Merkelová však priblížila, že členské štáty Európskej únie uvažujú o  pomoci vo výške približne troch miliárd eur, čo je podľa nej „racionálne“.

Pôvodný plán, ktorý Európska komisia predstavila na neformálnom summite EÚ koncom septembra hovoril o približne 1 miliarde eur. Európski diplomati preto prirovnali turecké požiadavky k „vianočnému nákupnému zoznamu.