Záborská sa pýta Ashtonovej na film o islame

zdroj: flickr, autor: European Parliament

Krátky nízkorozpočtový film „Nevinnosť moslimov“, ktorý pred pár týždňami zverejnil na YouTube istý 55-ročný egyptský koptský kresťan žijúci v USA, vyvolal v moslimských krajinách vlny odporu.

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú veci a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová v nadväznosti na nasledujúce udalosti v mene EÚ podpísala 20. septembra stanovisko spolu s generálnym tajomníkom Organizácie pre islamskú spoluprácu, generálnym tajomníkom Arabskej ligy a predsedom Komisie Africkej únie.

Stanovisko odsudzuje náboženskú neznášanlivosť a vyzýva na rešpektovanie slobody prejavu spolu s rešpektom pre „všetkých prorokov“.

„Spája nás presvedčenie o bazálnej dôležitosti náboženskej slobody a tolerancie“, uvádza sa v spoločnom vyhlásení.

„Hnev, ktorí cítia mnohí moslimovia zo zverejnenia filmu urážajúceho proroka ako aj podobné činy zdieľajú mnohí ľudia a komunity, ktorí odmietajú používanie násilia na podnecovanie provokácie, konfliktu a extrémizmu.“

„Vieme, že správanie malých skupín nezastupuje širšie komunity, môže však spôsobiť zásadné škody. Musíme konať, aby tieto udalosti nepodkopali vzťahy dôvery a rešpektu, ktorý roky budujeme.,“ uvádza ďalej.  

Slovenská europoslankyňa Anna Záborská (EĽS, KDH) formou písomnej parlamentnej otázky požiadala Catherine Ashtonovú o vysvetlenie tohto spoločného stanoviska k "výrobe filmu urážajúceho islam".

Podľa nej tým podpredsedníčka Európskej komisie prekročila svoju právomoc.

"EÚ sa bleskurýchle pripojila k stanovisku, ktoré odsudzuje jeden krátky amatérsky natočený film za urážanie islamu. V mojej otázke na Komisiu sa preto pýtam pani Ashtonovej, kedy v mene EÚ odsúdila skutočné útoky na kresťanské náboženstvá. A či podnikla porovnateľné diplomatické kroky na pôde OSN s cieľom získať spoločné stanovisko, ktoré by odsúdilo prenasledovanie kresťanských menšín a zabíjania kresťanov, laikov aj kňazov, na Blízkom Východe. Som veľmi zvedavá na jej odpoveď, pretože ja si žiadnu takúto aktivitu nepamätám," uviedla Anna Záborská.  

"Vidíme, ako sa množia prípady diskriminovania kresťanov v samotnej EÚ. Kým sa to nezmení, budeme ďalej svedkami toho, ako zahraničná politika EÚ dokáže rešpektovať islam, ale zostáva slepá k pošliapavaniu ľudských práv kresťanov vo svete," dodala Záborská.

Dnes, 2. októbra sa na pôde Európskeho parlamentu uskutoční seminár pod názvom "Diskriminácia kresťanov v Európe", na ktorom okrem pozvaných expertov vystúpi aj viacero europoslancov, medzi nimi aj Anna Záborská.

Útoky na zastupiteľstvá

Spomínaný antiislamský film spolu s karikatúrou urážajúcou proroka Mohameda, ktorý zase  zverejnili francúzske médiá viedli vo svete k útokom na západné veľvyslanectvá. Útokom čelili ambasády členských krajín EÚ Británie a Nemecka v sudánskom Chartúme. Stovky sudánskych demonštrantov na protest proti americkému filmu vtrhli na nemecké veľvyslanectvo. Rozbili tam okná, podpálili auto a nad diplomatickou misiou vztýčili islamskú vlajku.

Terčom boli aj diplomatické misie Spojených štátov.

„Odsudzujem najtvrdším možným spôsobom útoky proti diplomatickým misám vo viacerých krajinách,“ uviedla tiež Ashtonová. Vyzvala náboženských a sekulárnych lídrov, aby apelovali na toleranciu a dialóg.  

„Nič neospravedlňuje takéto útoky,“ nechal sa počuť aj  predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. počas návštevy Egypta.

Pochopenie pre hnev islamského sveta nad filmom urážajúcim moslimského proroka Mohameda vyjadril aj nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle, zdôraznil však, že to neospravedlňuje násilie.

"Odsudzujem toto nehanebné video, ale nie je ospravedlnením pre násilie, nie je ospravedlnením pre útok na ambasády, nie je ospravedlnením pre ohrozenie ľudských životov alebo zabíjanie ľudí," uviedol Westerwelle v televíznom vyhlásení po nemecky a po anglicky.

Uvedený film označil za "nenávistné protiislamské video", ktoré uráža milióny veriacich.

EurActiv.sk/TASR