Záhrebom otriasla ďalšia mafiánska vražda

Bomba inštalovaná v aute zabila včera jedného z najznámejších a najkontroverznejších chorvátskych novinárov Iva Pukaniča. Pukanič bol nositeľom niekoľkých novinárskych ocenení, jednu z nich dostal za interview s chorvátskym vojnovým zločincom Ante Gotovinom, ktorý bol o dva roky neskôr zadržaný na Tenerife a vydaný do Haagu.

Explózia usmrtila aj marketingového riaditeľa Pukaničovho vydavateľstva Nika Franjiča a zranila ďalších dvoch okoloidúcich.

Pukanič bol tiež známy tým, že mal prehľad v mafiánskych kruhoch a pre svoje osobné kontakty s členmi podsvetia, ako aj s lídrami krajiny. Polícia vyhlásila, že v tomto štádiu vyšetrovania nevylučuje žiadny motív útoku.

Asociácia chorvátskych novinárov vydala vyhlásenie, v ktorom pripomína, že Pukanič bol častým terčom fyzických útokov. Pred niekoľkými mesiacmi na neho strieľali a istý čas bol pod policajnou ochranou. Ďalší investigatívny novinár, ktorý sa venuje organizovanému zločinu Dušan Miljuša z denníka Jutarni List tiež prežil brutálny fyzický útok.  

Nadávno vydesila hlavné mesto Záhreb brutálna vražda 26 ročnej ženy, dcéry prominentného právnika. Neznámy vrah jej dvakrát strelil do hlavy. Chorvátsky premiér následne vymenil ministrov spravodlivosti a vnútra, ako ja šéfa polície a vyhlásil mafii vojnu.

Chorvástko ako kandidátska krajina EÚ je na dobrej ceste stať sa onedlho 28. členským štátom. Problémy s organizovaným zločinom by tento postup ale mohli skomplikovať. Komisia vydá pravidelnú hodnotiacu správu už 5. novembra.