Západ chce rokovať s umiernenými Talibancami

foto: vzbúrenci z oblasti Východného Afganistanu

Podľa správ je kľúčom k novej stratégii dostať umiernených Talibancov za rokovací stôl.

Očakáva sa, že londýnska konferencia podporí snahu vyhrať nad pozemnými vojakmi Talibanu pomocou finančných prostriedkov a pracovných miest. Zároveň sa má zrevidovať teroristický zoznam OSN, čím chcú štáty motivovať bojovníkov, aby prešli na inú stranu.

Toto riešenie, v kombinácii s najnovším záväzkom v oblasti rozvoja, a vyslanie ďalších 30 tisíc amerických vojakov, ktoré avizoval prezident Obama, má pomôcť prelomiť patovú situáciu vo vojne. Tá trvá už deväť rokov.

„Ku sklonku tohto roka uvidíme svetlo na konci tunela,“ povedal vojenský šéf NATO admirál Giampaolo Di Paola po stretnutí v Bruseli, ktoré sa konalo túto stredu (27. januára).

Západné vlády dúfajú, že konečný vojenský a civilný popud ich posunie do pozície, kedy budú môcť už na budúci rok začať so sťahovaním vojsk a vyjednávaním politického urovnania.

Spolu s tým ako verejnosť prejavuje čoraz väčšiu nespokojnosť s vojnou v Afganistane začínajú štáty uvažovať o uzavrení politickej dohody s vedením Talibanu ako o jednom z možných riešení. Predstavitelia však tvrdia, že zatiaľ na to nie sú dostatočné podmienky.

"(A)k sa majú veci v tejto oblasti pohnúť vpred tak bude Taliban musieť prerušiť všetky kontakty s Al Kaidou…"
Richard Holbrooke, špeciálny splnomocnenec USA

„Nejdeme teraz vyjednávať s Talibanom a ak sa majú veci v tejto oblasti pohnúť vpred tak bude Taliban musieť prerušiť všetky kontakty s Al Kaidou, a toto je kľúčový bod,“ povedal špeciálny splnomocnenec USA Richard Holbrooke.

Tlačový tajomník Pentagonu Geoff Morrell povedal, že akýkoľvek zmier s vodcom Talibanu Mullahom Mohammadom Omarom by bola „pravdepodobne príliš silná šálka kávy“ po tom, čo poskytol Al Kaide v Afganistane útočisko na naplánovanie útokov z 11. septembra v Spojených štátoch.

„Má na svojich rukách krv tisícov Američanov,“ povedal reportérom vo Washingtone.

Pri tom ako Spojené štáty zdôrazňujú, že to bude na samotnom Afganistane ako sa zmieria jednotlivé bojujúce frakcie, však mnohí argumentujú, že zapojenie Mullaha Omara je viac otázkou načasovania ako zásadovosti.

„Bez neho neuspeje žiaden plán,“ povedal bývalý brigádnik a člen pakistanskej tajnej služby Sultan Amir Tarar.

„Afganci ho rešpektujú za to ako odoláva cudzej okupácii. Ako ho možno odstaviť na vedľajšiu koľaj alebo úplne vynechať v čase keď Taliban vyhráva vojnu?“ povedal pre agentúru Reuters.

Unavení z bojov

Očakáva sa, že afganský prezident Hamid Karzai bude v Londýne hľadať podporu pre svoj plán vyhrať nad pozemnými vojakmi – niečo, čo sa v minulosti nepodarilo – a rovnako aj viesť Loya Jirga, radu starších, ktorí prediskutujú širšie podmienky ako dosiahnuť zmierenie.

Taliban doposiaľ nepreukázal na verejnosti žiadnu snahu o mierové rokovanie hoci niektorí analytici tvrdia, že aj oni sú už unavení z bojov a že nemajú lepšiu pozíciu ako Spojené štáty na to, aby vyhrali konflikt len vojenskými prostriedkami.

Taliban v komentároch uverejnených na svojej webovej stránke v stredu opäť žiadali zahraničné sily o to, aby odišli z Afganistanu a plány zvíťaziť nad bojovníkmi- jednotlivcami označili za klam.

Zopakovali však aj stanoviska Mullaha Omara z konca minulého roka, že pre Západ nepredstavujú žiadnu hrozbu. Môže ísť o signál väčšej vôle o ukončenie spolupráce s Al Kaidou.

Veľká Británia dúfa, že na konferencii presvedčí regionálnych hráčov, aby spolupracovali a nie súťažili, čo sa Afganistanu týka. Ten je bojiskom už viac ako 30 rokov.

Medzi účastníkmi konferencie sú aj ministri zahraničných vecí Indie a Pakistanu – krajín, ktoré o vplyv v tejto krajine bojujú už dlhšie.

Názory

Profesor antropológie z Fakulty stredoázijských a blízkovýchodných štúdií na Indiana University Nazif Shahrani vyjadril pochybnosti o celom pláne.

„Prečo by mal Taliban prísť a pridať sa k nám teraz keď sú v oveľa silnejšej pozícii ako boli,“ povedal.

„Jediný recept, ktorý je po ruke je stará Bonn formula. Tá hovorí prakticky o vyčlenení určitého množstva ministerských postov a možno aj o postu ministra vnútra určitej záujmovej skupine.“

„Taliban už má dostatok podporovateľov v Karzaiovej vláde tak prečo by mali chcieť ďalšie [posty] alebo odkiaľ vlastne tie ministerstvá vôbec prídu. Ak ich dá Talibanu, bude ich musieť niekomu zobrať.“

Profesor dodal, že v Saudskej Arábii a v Katare už prebiehajú rokovania s nižšími veliteľmi Talibanu, ktoré by mohli viesť k nejakým oznámeniam počas konferencie v Londýne.

Hovorí však, že Hamid Karzai stále čelí ďalším výzvam – ako znovuzvolený prezident bojuje o zaistenie si súhlasu pre všetky nominácie svojho kabinetu a bojuje proti rastúcej korupcii.