Západný Balkán dúfa v zrušenie víz

Pozadie

Okrem Chorvátska, potrebujú občania všetkých balkánskych krajín a Turecka na cestovanie do Schengenského priestoru víza.

V minulosti mohli obyvatelia Titovej Juhoslávie cestovať po Európe slobodne. V mnohých krajinách EÚ vznikla i podstatná diaspóra. Krajiny bývalej Juhoslávie sa však ocitli na prvom „čiernom vízovom zozname“ EÚ prijatom v roku 1995.

Minulý rok Európska komisia predstavila cestovnú mapu pre liberalizáciu vízového režimu s Macedónskom, Srbskom, Čiernou Horou, Albánskom a nakoniec aj s Bosnou a Hercegovinou. Kosovo bude asi prípad sui generis, pretože ho zatiaľ neuznali všetky krajiny EÚ.

Len dvom krajinám sa doteraz podarilo posilniť podmienky zrušenia vízovej povinnosti pred vstupom – Bulharsku v apríli 2001 a Rumunsku o osem mesiacov neskôr.

Turecko nie je do snahy EK o liberalizáciu vízového režimu zahrnuté.

Komisia zverejní pravidelnú správu o pokroku krajín západného Balkánu pri napĺňaní podmienok pre liberalizácii vízového režimu 19. mája.

Otázky

Pre krajiny západného Balkánu sa eliminácia vízových bariér stáva prvou prioritou, povedali diplomati pre EurActiv. Sľubujú si od toho predídenie novej vlnye nacionalizmu a antieurópskych nálad.

Politici v regióne podľa nemenovaného diplomata totiž pochopili, že aj kvôli nedokončenej inštitucionálnej reforme EÚ nie je členstvo v únii cieľom dosiahnuteľným v strednodobom horizonte.

Oddialenie perspektívy členstva si však bude od EÚ vyžadovať, aby dala balkánskym krajinám najavo, že na nich nezabudla, dodáva diplomat. Zrušenie vízového režimu sa im zdá by ť vhodným spôsobom ako to urobiť.

Srbský minister vnútra Ivica Dačič nedávno vyhlásil, že jeho krajina splnila všetky podmienky cestovej mapy a preto občania očakávajú „dobré správy“, informovala agentúra BETA.

Nálada v západnej Európe takýmto úvahám príliš nenahráva. Francúzska a Nemecko dávajú prednosť „vízovej liberalizácii“, čo obnáša len uľahčenie vydávania víz študentom, akademikom a biznismenom. Bezvízový styk pre celý región je skôr dlhodobý cieľ, tvrdia zdroje.

Komplikovaná situácia ohľadne Kosova sťažuje únii zrušenie vízovej povinnosti pre Belehrad. Obáva sa totiž, že by Kosovčania následne žiadali srbské pasy. Podobne je to s inými krajinami, ktoré by získali bezvízový režim skôr ako iné. Ak by napríklad bezvízový režim získalo Albánsko, kosovskí Albánci a etnickí Albánci žijúci v iných krajinách by pravdepodobne stáli v rade Skopije na albánsky pas.