Zapatero a Sarkozy broja proti ETA

Krátka správa

Španielsko aj Francúzsko trápi terorizmus. Okrem toho globálneho sa obe krajiny potýkajú s činnosťou baskickej teroristickej organizácie Baskicko a jeho sloboda, zvanej ETA. Nie je zriedkavosťou, že separatisti, ktorí útočia na španielskom území sa skrývajú a zdržiavajú vo Francúzsku. Španielsky premiér José Rodríguez Zapatero a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy hovoria dosť.

Politici sa zhodli, že je treba posilniť spoluprácu v boji proti terorizmu a v tomto duchu na spoločnom stretnutí podpísali ministri vnútra oboch krajín bilaterálnu dohodu, ktorá by sa mala aplikovať bezodkladne. Sľubujú si od nej najmä podstatné zlepšenie efektívnosti vyšetrovania. Po prvý krát by mala zahŕňať aj „preventívne“ opetrania voči ETA. Španielsky minister vnútra Alfrédo Peréz Rubacalba pre médiá uviedol, že španielske bezpečnostné zložky budú môcť operovať vo Francúzsku „ako keby boli v Španielsku“. Recipročne to platí aj o francúzskych bezpečnostných zložkách.

Rubacalba odmietol z bezpečnostných dôvodov špecifikovať, či budú španielski policajti vo Francúzsku konať ozbrojení, povedal však, že ich bezpečnosť je zabezpečená.

Španielska a francúzska polícia samozrejme spoluracovali aj doteraz, išlo však o spoločné tímy, ktoré pracovali vždy na kokrétnom vyšetrovaní. Takéto tímy by mali mať na základe novej dohody aj permanentný a preventívny charakter.

Španielskej polícii sa medzičasom podarilo zaistiť dvoch členov ETA, zodpovedných za smrť dvoch príslušníkov Guardia Civil, ktrorí zahynuli pri decembrovom útoku. Podľa španielskych úradov zadržaní plánovali útok v obchodnej zóne v centre Madridu.

Denník El Mundo cituje francúzskeho prezidenta: „Nebudú to teroristi, kto bude mať posledné slovo, ale demokracia. Francúzsko bude vždy stáť po boku španielskej demokracie v boji proti rakovine terorizmu.“ Denník El País zase Sarkozymu pripisuje expresívne slová na adresu teroristov, ktorých ozančil za „bandu vrahov“.

V poradí 20. francúzsko-španielsky summit sa konal 10. januára v Paríži. Jeho témou boli okrem boja proti terorizmu aj imigrácia a transpyrenejské spojenia.