Zapatero navrhuje „Latinskoamerickú úniu“

Zdroj: Európsky parlament

Zapatero, zastupujúci Španielske predsedníctvo EÚ, na tlačovej konferencii po summite Cariforum (EÚ a krajiny Karibiku) v Madride povedal, že ak by Latinskoamerické krajiny posilnili svoje vzťahy, bola by to „skvelá správa“, pretože „v tejto historickej ére globalizácie je regionálna integrácia stabilizujúcim faktorom“. „Určite by som podporil Latinskoamerickú úniu, bol by to skvelý projekt“, cituje jeho slová stránka Španielskeho predsedníctva.

Na summite Cariforum sa zúčastnilo viacero lídrov EÚ, vrátane stáleho predsedy Rady Hermana Van Rompuya a predsedu Komisie José Manuela Barrosa. Stretnutie podčiarklo potreby regionálnej spolupráce v Latinskej Amerike a vyzdvihlo príklad EÚ.

„Sme pripravení“, povedal Barroso na margo možnosti, že by latinskoamerické krajiny jedného dňa vytvorili spoločnú úniu. „Naše srdcia sú pri regionálnej integrácii, pretože EÚ je úspechom.“ Van Rompuy dodal, že Únia by latinskoamerické krajiny nemala „poúčať“, mala by sa však ponúknuť ako príklad.

Fórum EÚ a karibských krajín sa tiež sústredilo na posilnenie bilaterálnych vzťahov pri riešení globálnych výziev, ako sú klimatické zmeny, či prírodné katastrofy postihujúce oblasť Karibiku.

Maxime McClean, generálna riaditeľka Cariforum a ministerka zahraničných vecí Barbadosu povedala, že zemetrasenie, ktoré v januári postihlo Haiti, je „dôkazom a príkladom tvrdej reality klimatických zmien“. Podľa jej názoru by mala celá stratégia hospodárskeho rozvoja regiónu brať do úvahy význam globálneho otepľovania pre rozvojové krajiny.

Cariforum je skupinou 18 karibských krajín, vytvorenou v roku 1992 okrem iného na administráciu fondov, ktoré pre región poskytuje Európsky rozvojový fond.