Zástupcovia irackého a izraelského parlamentu na pôde EP

Krátka správa

Pred Výborom EP pre zahraničie iracký hosť vyhlásil, že medzinárodné spoločentvo by sa malo stiahnuť z Iraku tak rýchlo ako je to len možné. Podľa jeho slov, tzv. oslobodzovacie úsilie nespôsobilo len pád Saddámovho režmu, ale celého štátu vrátane hospodárskych a bezpečnostných inštitúcií. „Naša infraštruktúra bola cielene zničená a Irak je dnes podľa medzinárodných štandardov zlyhávajúcim štátom.“

Hlavným problémom je podľa predsedu irackého parlamentu obmedzená suverenita Iraku. Na otázku Tobiasa Pflügera (EUL/NGL), či má na mysli nejaký konkrétny časový plán odchodu mnohonárodných síl, odpovedal, že Irak sa musí najskôr sústrediť na vybudovanie vlastnej bezpečnosti, aby bolo stiahnutie medzinárodných síl možné.

Zároveň požiadal, aby Európsky parlament „pomohol Iračanom vybudovať demokraciu…s jeho podporou uspejeme v otázke bezpečnosti a zvrchovanosti, čo bude znamenať začiatok budúcnosti našej krajiny.“ Vzťahy medzi EÚ a Irakom sa podľa hovorcu vyvíjajú priaznivo. „Veľmi nás teší, že EÚ otvorila svoju náruč a svoje uši…rátame preto s pevným priateľstvom.“

Španielsky europoslanec José Ignacio Salafranca (EPP-ED) sa predsedu Irackého parlamnetu opýtal na príčiny násilia, ktoré v súčasnosti sužuje krajinu. Podľa Al-Mašhadániho sektárstvo v minulosti nebolo problémom, poznamenal, že niekoľko členov jeho delegácie žije v manželstvách, kde sú manželia príslušníci rôznych siekt. Vyslovil, tiež nádej, že Irak zostane jednotný, založený na princípe federácie.

Miguel Portas (EUL/NGL) sa opýtal na názor irackého hosťa na prítomnosť súkromných bezpečnostných spoločností akou je napríklad Blackwater, ktorá bola nedávno obvinená z nevyprovokovanej streľby na civilistov. Al-Mašhadáni povedal, že takéto spoločnosti nerešpektújú žiadne právo a nerešpektujú irackú suverenitu. Ďalej potvdil komentár poslanca Giulietta Chiesa (SES), že Irán podporuje irackých rebelov slovami: „Existujú mnohé regionálne plány na destabilizáciu Iraku“.

Poslanci z Podvýboru pre bezpečnosť diskutovali o bezpečnostnej situácii na Blízkom Východe s predsedom zahraničného výboru Knessetu Tzachim Hanegbim. Zahraničný hosť z Izraela uviedol, že sa teší na mierovú konferenciu o Blízkom Východe ktorá je naplánovaná na november. Prezidenta Palestínskej samosprávy Mahmúda Abbása označil, za človeka oddaného mieru, je preto optimistický pokiaľ ide o výsledok konferencie. Vysvetľoval poslancom situáciu v pásme Gazy, ktoré Izrael nedávno vyhlásil za nepriateľskú entitu s cieľom vyvíjať politický tlak na hnutie Hamás.

Ku Golanským výšinám povedal, že hoci je Izrael pripravený na bilaterálne rokovania so Sýriou, snahu Sýrie o americkú mediáciu v rokovaniach považuje Izrael za pokus získať medzinárodnú legitimitu v čase, kedy je Sýria pod drobnohľadom kvôli možnej účasti na politických vraždách v Libanone.

Za najväčší problém regiónu považuje iránsky jadrový program. Izrael podľa jeho slov „neverí vo vojenské akcie“, ktoré by len oddialili problém.