Zaujímajú vás zbrane? Dajte si pozor, čo píšete!

Krátka správa

Zoznam aktivít považovaných za teroristické sa rozšíri. Aj zverejnenie návodov na výrobu bojových prostriedkov môže byť považované za „verejnú provokáciu vedúcu k páchaniu teroristických zločinov.“ Nové pravidlá vychádzajú zo znepokojenia Komisie nad tým, ako efektívne dokáže byť internet zneužívaný na ciele ohrozovania spoločenskej bezpečnosti. Vo verzii, ktorú vzhliadol editor portálu EurActiv.com, sa píše: „Aby mohol byť skutok potrestaný, nebude nevyhnutné, aby prispel ku konkrétnemu teroristickému činu.“

Celoeurópsky trestný zoznam v súčasnosti zahŕňa len „trestný čin krádeže“, „vydieranie“ a „vytváranie falzifikátov administratívnych dokumentov,“ pričom vo všetkých týchto prípadoch môže byť k týmto skutkom pripojené aj obvinenie z terorizmu len vtedy, ak prispeli ku konkrétnym teroristickým činom, ktoré sa stali.

Internet je čoraz častejšie považovaný za jeden z hlavných nástrojov radikalizácie a náboru dobrovoľníkov. Niekedy sa zvykne označovať ako „virtuálny výcvikový tábor.“ Vzhľadom na to, že je ideálnym priestorom pre vytváranie pro-teroristickej propagandy, je hlavným objektom, na ktorý sa zameriavajú nové proti-teroristické pravidlá.

Kabinet podpredsedu Komisie, Franca Frattiniho, vydá v utorok dokument, ktorý by mal kriminalizovať takéto zneužívanie elektronického prostredia. Text má preemptívny charakter a vychádza z presvedčenia, že moderný terorizmus operujúci v elektronickom prostredí je rovnako nebezpečný, ako ten tradičný. Nové pravidlá predpokladajú „zvýšené použitie súčasných mechanizmov definovaných smernicou o elektronickom obchode a smernicou o zadržiavaní dát.“ Nemali by mať teda žiadny dopad na rozpočet Spoločenstva a rovnako z nich nebudú vyplývať ani nové povinnosti pre telekomunikačných operátorov. Návrh výslovne spomína len „nepriame náklady“, ktoré budú predstavovať výdavky na vyšetrovanie rozšíreného zoznamu aktivít v elektronickom prostredí.