Zelená americkým raketám

Krátka správa

19. februára 2007 sa stretol český premiér Mirek Topolánek so svojím poľským kolegom Jaroslawom Kaczynskim vo Varšave. Vyhlásil, že obe krajiny zrejme dajú zelenú americkej žiadosti o povolenie postaviť súčasti protiraketovej obrany na svojich územiach. Topolánkek dodal, že je v záujme oboch krajín v tejto veci vyjednávať s USA spoločne.

Poľský premiér Kaczynski nevidí problém ani v nesúhlasom postoji Ruskej federácie. Podľa jeho slov, Poľsko sa bude snažiť presvedčiť svojho ruského suseda, že inštalácia rakiet nie je hrozbou pre jeho národnú bezpečnosť. Aj USA Rusko upokojujú a tvrdia, že systém protiraketovej obrany bude v Európe inštalovaný kvôli možnej hrozbe zo strany Iránu.

Veliteľ ruských strategických raketových síl, generál Nikolai Solovtsov povedal: „Ak vlády Poľska a Českej republiky prijmú takéto rozhodnutie, vojaci obsluhujúci strategické balistické zbrane budú považovať tieto zariadenia za ďalší zo svojich cieľov.“

Nemecký spolkový minister zahraničných vecí, Frank-Walter Steinmeier, povedal, že takýto krok mal byť vopred konzultovaný s Ruskom. Zároveň vyzval k intenzívnemu dialógu.

Poľsko a Česká republika sú dve z najviac pro-americky ladených členských krajín EÚ. Zároveň sa zaraďujú k tým štátom, ktoré zastávajú silné euroskeptické pozície v diskusii o európskej ústave.

K problému budovania súčastí protiraketového systému zaujalo postoj aj Slovensko. Ministerstvo zahraničných SR vecí oficiálne vyhlásilo, že spolupráca USA, Poľska a Česka je krokom k posilneniu európskej bezpečnosti. Strany vládnej koalície však nemajú jednotný názor. Pokiaľ by sa mala základňa stavať na Slovenku, SMER-SD a SNS by si to vedeli predstaviť len ťažko. Na druhej strane HZDS by videlo v základni prínos . Strany opozície by zastávali buď neutrálny alebo pozitívny postoj.