Žiadne prerozdeľovanie utečencov, odkázali členské štáty

Minúta ticha za utopených (zdroj: Európska rada)

„Chceme konať rýchlo. Strojnásobenie finančných prostriedkov na plnenie misií agentúry Frontex by malo tieto misie jasne zlepšiť,“ povedala včera po mimoriadnom stretnutí Európskej rady nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Zvýšenie finančných prostriedkov pre námorné operácie Triton a Poseidon je však nateraz jediným podstatným bodom včerajšieho summitu. Presadila sa tak skôr línia, ktorá v súvislosti s migráciu myslí na mobilizáciu „všetkých nástrojov na podporu readmisie neoprávnených ekonomických migrantov do krajín pôvodu a tranzitu“, čo prezidenti a premiéri tiež zahrnuli do záverov summitu.

Únia chce rozkladať prevádzačské siete, vynakladať systematické úsilie o identifikáciu, zaistenie a likvidáciu plavidiel predtým, ako ich použijú, a vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová má na tento účel bezodkladne začať s prípravami možnej operácie v rámci Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky (SBOP/CSDP).

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker mal na summite predniesť návrh na otvorenie európskych hraníc pre 10 tisíc utečencov, ktorý sa po odmietavom stanovisku viacerých krajín zmenil na 5 tisíc. Neuspel však ani so svojou predstavou legálnej migrácie.

„Nakoniec padlo rozhodnutie, že sa nebudeme zaväzovať, pokiaľ ide o počet vytvorených voľných miest,“ povedal vo večerných hodinách predseda vlády SR Robert Fico.

Na riešenie problémov s južnou migráciou bude podľa premiéra potrebná najmä spolupráca so zainteresovanými krajinami na severe Afriky. Dodal, že „ani Boh nevie“, s kým sa bude rokovať v Líbyi, kde sú dve vlády a štát v rozklade.

„O to viac si myslím, že raz si bude musieť naliať Európska únia čisté víno a povedať si, či kroky, ktoré boli voči Líbyi predtým urobené, boli tie najsprávnejšie,“ poznamenal.

Slovensko výsledok neprekvapil

Fico už pred summitom naznačoval, že stretnutie lídrov zásadné rozhodnutia neprinesie. „Dá sa očakávať, že prijmeme len spoločné stanovisko,“ povedal.

Ministerstvo zahraničných vecí už v stredu spochybnilo logiku tzv. núdzového relokačného mechanizmu. „Ak by sme sa aj dopracovali k nejakým kvótam, Slovensko je tranzitná krajina – čo tých ľudí zavrieme?,“ pýtal sa šéf diplomacie Miroslav Lajčák.

Na zastavenie neželaných migračných tokov únia posilní spoluprácu s Tuniskom, Egyptom, Sudánom, Mali a Nigerom. Bude im pomáhať so sledovaním pašeráckych ciest a ochranou hraníc v rámci už existujúcich operácií pod hlavičkou SBOP.

S ohľadom na situáciu v Sýrii a Iraku sa tiež prehĺbi kooperácia s Tureckom. V záveroch ER sa naopak nespomína migrácia z Ukrajiny, na ktorú počas summitu upozorňoval premiér Fico.

Nestačí to

Viaceré ľudskoprávne organizácie boli po skončení summitu rozčarované. Riaditeľ talianskej pobočky Oxfamu Alessandro Bechini tvrdí, že Európa premeškala unikátnu príležitosť. Namiesto jasného mandátu na záchranu životov, ktorý mala operácia Mare Nostrum, tak podľa neho nastalo budovanie „opevnenejšej“ Európy.

Ani trojnásobné prostriedky na ochranu južnej hranice nebudú stačiť, kým sa nezmení pole pôsobnosti operácie Triton, myslí si predstaviteľka bruselského Amnesty International Iverna McGowanová. „Dnes sa dali odsúhlasiť skutočné riešenia. Nik by sa nemal nechať zmiasť – neboli.“

EurActiv.sk/TASR