Známy holandský politik založil Medzinárodnú protiislamskú alianciu

zdroj: flickr, autor: shakescenery

Wilders, ktorý je známy svojim protiislamským postojom, toto náboženstvo nazval „fašistickým“ a dodal, že je podľa neho úplne v rozpore s demokraciami. Dodal zároveň, že členmi Medzinárodnej protiislamsej aliancie by sa podľa neho mali stať aj napríklad Veľká Británia, Kanada, Spojené štáty, Francúzsko, či Nemecko. Tieto krajiny vybral na základe toho, že majú vysoké zastúpenie moslimskej populácie. V Británii má pritom kvôli rasistickým výrokom zákaz vstupu a v Holandsku ho z rovnakého dôvodu čaká na jeseň tohto roku súd.

Wilders sa zároveň po natočení približne sedemnásť minútového filmu Fitna, kde sa ukážky z Koránu striedajú s výstrižkami z novín a médií, ktoré hovoria o aktoch násilia zo strany Moslimov, dostal na zoznam terčov teroristického hnutia Al- Kajdá.

Prominentný zástupca holandskej moslimskej obce Ayhan Tonca sa obáva, že Wildersova iniciatíva padne na úrodnú pôdu v Európe, kde je protimoslimské nálady cítiť už celé roky. „Keď má hospodárstvo problémy, mnohí ľudia vždy potrebujú obetného baránka,“ povedal Tonca a dodal: „V súčasnosti sú nimi Moslimovia v Západnej Európe,“ cituje jeho slová agentúra Associated Press.

Len tento týždeň pritom dolná komora parlamentu schválila zákon, podľa ktorého budú moslimské ženy pokutované za nosenie burky.

Wilders je zároveň v Holandsku známy ako zástanca práv homosexuálov a rovnosti pohlaví.