A čo teraz, Egypt?

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Egypt si v minulosti prešiel rôznymi politickými štádiami, približuje Elagati situáciu v krajine. Posledný vývoj v Egypte by mohol podľa neho znamenať slobodu pre dlho utláčaných občanov. Egyptská vláda doposiaľ utláčala média, voľby boli zmanipulované, súdnictvo bolo pod tlakom vlády a opozícia nemala šancu presadiť sa. Nedávna revolúcia vedená egyptskou mládežou by mohla znamenať koniec autoritárskeho režimu a dlho vytúženú slobodu.

V priebehu revolúcie identifikuje autor tri štádiá, ktoré trvali osemnásť dní. Prvá vlna prebiehala 25. – 28. januára a v tomto štádiu sa demonštranti dostali do konfliktu s bezpečnostnými silami. Táto fáza skončila víťazstvom demonštrantov, avšak 150 ľudí v priebehu zahynulo. Druha fáza predstavovala veľkú bitku na Káhirskom námestí, kde takmer osem miliónov ľudí podporovalo revolúciu. Tretou fázou bola snaha starej vlády presvedčiť demonštrantov, že nastanú zmeny, ktoré ich majú uspokojiť, lenže demonštranti chceli len jediné – odstup starého režimu. Vďaka vytrvalosti demonštrantov, uvádza Elagadi. Mubarak 11. februára rezignoval.

Aj keď revolúcia prebehla, Egypt ešte nemá vyhraté, varuje autor. Je nutné, aby si Egypťania vytvorili novú vládu a zabezpečili aby sa tá stará nedostala znova k moci. Momentálne Egyptu vládne armáda a ak sa nezvolí nova vláda čím skôr, môže sa stať, že armáda sa moci nevzdá, ako sa to už v minulosti stalo. Treba si dať pozor aby sa súkromní podnikatelia nechopili šance prerobiť oslabenú ekonomiku na vládu monopolov. Všetky tieto výzvy musia byť zodpovedané čo najrýchlejšie, aby sa naštartované zmeny nezvrátili a aby nastala skutočná demokracia tvrdí autor. 


Kompletné znenie príspevku nájdete na stránkach Zahraničnej politiky.