Ako budú EÚ a Británia po brexite spolupracovať v zahraničnej a bezpečnostnej politike?

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Britská premiérka Theresa Mayová (vľavo) spolu s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou (vpravo), zdroj: TASR

Jedna z oblastí, ktorú brexit značne ovplyvní, je zahraničná a bezpečnostná politika EÚ. Vystúpenie Británie bude pre Úniu znamenať stratu silného partnera, ako v oblasti diplomacie, tak v bojových operáciách. Treba si však uvedomiť, že Briti do spoločnej a bezpečnostnej a obrannej politiky prispievali minimálne a neboli príliš ochotní poskytnúť svoje zdroje vojenskej sily. Preto môžeme tvrdiť, že aj keď neprítomnosť Veľkej Británie EÚ oslabí, dopad na schopnosť preukázať silu Únie, nebude až tak dramatický.

Brexit však zanechá stopy aj na Spojenom kráľovstve, ktoré po svojom odchode nebude môcť v rámci EÚ naďalej ovplyvňovať rozhodovací proces a pozastaviť tak návrhy, s ktorými nesúhlasí. Bude teda veľmi záležať na tom, ako sa s Úniou dohodnú na podmienkach budúcej spolupráci. V najhoršom prípade môže dôjsť k naštrbeniu dôvery medzi Britániou a európskymi partnermi. Z tohto dôvodu je dôležité, aby sa obe strany systematicky prepracovali k spoločnej dôvere, ktorá sa následne premietne aj pri spolupráci v oblasti obrany a pri riešení kríz.

Existujú štyri možné scenáre budúcej spolupráce. Prvý sa zakladá na strategickom partnerstve, kde by sa obe strany dohodli na súčinnosti v zahraničných a bezpečnostných otázkach. Príkladom fungovania takéhoto modelu je napríklad partnerstvo EÚ s Kanadou. Druhý spôsob sa odvíja od nórskeho modelu spolupráce, kde sa koordinácia medzi oboma stranami obmedzuje na konzultácie, ktoré prebiehajú len dva razy do roka. V tomto prípade by Británia nemala žiadne rozhodovacie právomoci. Tretím a najschodnejším scenárom je partnerstvo založené opätovne na nórskom modeli, ale s vylepšenou dohodou, ktorá by umožnila otvorenú diskusiu o zahranično-bezpečnostných otázkach, napríklad na zasadnutiach Rady pre zahraničné veci. Poslednou možnosťou je systematické začlenenie Británie do rozhodovacích procesov v rámci zahranično-bezpečnostných vecí. Ten by však mohol naraziť na legislatívne prekážky a zároveň na nesúhlas ostatných členských štátov.

EÚ a Británia by sa mali pokúsiť o dosiahnutie takej spolupráce, ktorá bude vzájomne výhodná. Obe strany totiž v budúcnosti môžu čeliť spoločným bezpečnostným výzvam, a preto je dôležité aby sa rokovania niesli v konštruktívnom duchu, ktoré zohľadní záujmy občanov na oboch stranách prieplavu.

Celú analýzu v anglickom jazyku nájdete na tejto linke.

Anotáciu uverejňujeme v spolupráci s think-tankom Evropské hodnoty.