Americké antieurópanstvo na vzostupe

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

europe´s world

 

„Zapnite si televízne noviny na Foxe, prečítajte si úvodník vo Wall Street Journal, alebo počúvajte akékoľvek americké rádio a bude vám všetko jasné“, tvrdí autor. Európa je rivalom Ameriky. To, čo začalo ako vyjadrenie amerického nesúhlasu s politikou francúzskeho prezidenta Chiraca voči Iraku vylievaním šampanského do kanálov a prekrstením hranolčekov z „french fries“ na „freedom fries“, sa postupne v USA premenilo na vlnu zlosti a pesimizmu.

USA vníma Európu ako dekadentnú, samoľúbu, lenivú, ale predovšetkým bezvýznamnú. Zdá sa, že súčasná nálada v Európe túto charakteristiku len vystihuje. Po tom, čo minulý rok Francúzi a Holanďania odmietli Ústavnú zmluvu sa zdá, že európska integrácia je na konci s dychom. Vysoká nezamestnanosť, nízke sebavedomie a scvrkávajúca sa európska populácia stojí s ostrom kontraste s expandujúcim čínskym trhom a s pozitívnymi vyhliadkami Ameriky. Čo také Európa urobila, že si vyslúžila pohŕdanie a výsmech Ameriky?

V prvom rade ukázala, že USA sa na ňu nemôžu spoľahnúť ako na svojho kľúčového spojenca. Američania sú sklamaní, že Európa ich nepodporila v Iraku a namiesto toho poukazuje na porušovanie ľudských práv Američanmi. Namiesto toho, aby do oblasti EÚ vyslala ďalšie jednotky na pomoc americkým vojakom, USA len poučuje : „hovorili sme vám to“. Zdá sa, že Kaganovo tvrdenie, že Európania sú z Venuše a Američania z Marsu sa opäť potvrdzuje.

Plné znenie analýzy nájdete v anglickom jazyku na tejto linke.