Analýza o stave srbskej občianskej spoločnosti

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Nadácia Pontis

Prvé tri mesiace roku 2008 sú v Srbsku obdobím hlbokých politických zmien. Najskôr to boli januárové prezidentské voľby, potom šok z nezávislosti Kosova, vládna kríza a nakoniec rozpustenie parlamentu a vyhlásenie nových parlamentných volieb na 11. máj. Zároveň sa uskutočnia aj voľby do miestnych samospráv a voľby do autonómnej správy Vojvodiny.

V tieni týchto kľúčových udalostí si však Srbsko 12. marca pripomenulo 5. výročie zavraždenia Zorana Djindjića, reformného srbského premiéra.

Analýza Nadácie Pontis uvádza, že uplynulých päť rokov po smrti Zorana Djindjića znamenali stratu nie len pre krajinu, ale aj pre jej občiansku spoločnosť, ktorej sa nadácia systematicky venuje už od roku 2003. Občianska spoločnosť, tradičná sila ktorá stimulovala v krajine pozitívne zmeny v minulosti je dnes vyčerpaná, zmätená, rozdelená, uzavretá sama do seba a označovaná ako „zradca národa“. V porovnaní so situáciou spred piatich rokov sa situácia v srbskej občianskej spoločnosti výrazne nezlepšila. Pre pozorovateľov tak pripomína stav déjà vu.

Pre Srbsko, ktorého susedia napredujú smerom k členstvu v EÚ, zatiaľ čo ono samé sa zviechava po kosovskej traume, sú dnešné týždne kľúčové. Májové voľby budú rozhodujúce. Rozhodujúce bude aj zapojenie mimovládnych organizácií. Déjà vu, ktoré dnes zažíva občianska spoločnosť je však zlým signálom. Pre Európsku úniu je toto obdobie a stav občianskej spoločnosti výzvou podporiť zásadnú zmenu v krajine, ktorá je kľúčom k regionálnej stabilite a prosperite.


Kompletnú analýzu v anglickom jazyku nájdete na tejto stránke.