Francúzsko a EÚ: spoločné globálne vyhliadky?

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

europeum

Krátko po svojom zvolení francúzsky prezident Nicolas Sarkozy vyhlásil: „Francúzsko je späť v Európe“. Francúzsko je podľa autorov štúdie jedinou z Európskych krajín s možnosťami na udržanie skutočne globálnej diplomacie EÚ. Bude však musieť najprv presvedčiť svojich parterov o altruistickom charaktere svojich globálnych ambícii a vytvoriť strategické partnerstvo s Britániou.

Sarkozy musí prekonať maginalizáciu svojej krajiny, ktorá nasledovala po referende o euroústave. Zahraničná politika je oblasťou, v ktorej by rozhodný prístup Francúzska a jeho európskych parterov mohol skutočne priniesť výsledky a úžitok pre všetkých a mohol by byť spôsobom ako reagovať na výzvy globálnej politiky a zhoršovanie sa podmienok kolektívnej bezpečnosti štátov Únie, ako píšu autori.

Francúzsko však, najprv musí rozptýliť dvojznačnosť svojej tradičnej európskej politiky, oceniť odlišné geopolitické vízie ostatných európskych štátov a sústerdiť sa na nový strategický konsenzus s Britániou (takmer desať rokov po summite v Saint-Malo) a spraviť z neho základ pre akúkoľvek zahraničnú a bezpečnostnú politiku Únie.


Originálnu verziu štúdie v anglickom jazyku nájdete na tejto linke