Juščenkov pohľad doprázdna

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

transitions online, tol

 

Ukrajinská politická scéna je pozoruhodným divadlom. To, čo bolo ešte pred rokom absolútne vylúčené, je dnes realitou. Viktor Juščenko, ktorý sa stal koncom roka 2004 ukrajinským prezidentom po ľudových demonštráciách známych ako „oranžová revolúcia“, je blízko nominovania svojho úhlavného politického nepriateľa Viktora Janukovyča na post ukrajinského premiéra. Zdá sa, že Juščenko je ako politik, po sérii posledných udalostí, odpísaný.

Príbeh jeho pádu sa odvíja od tohtoročných parlamentných volieb. Juščenkova politická strana „Naša Ukrajina“, utrpela v marcových voľbách zdrvujúcu porážku, keď získala len 14% hlasov. Výsledok je o to zahanbujúcejší, že Juščenko sám získal iba pred rokom v prezidentských voľbách 52% hlasov. Jeho hlavný rival Janukovyč získal so svojou stranou „Strana regiónov“ 32%. Ešte väčšiu ranu Juščenkovi uštedrili voliči, keď bloku vedenom jeho bývalou spojenkyňou Juliou Tymošenkovou, vyjadrili 22% podporu.

Počas svojho pôsobenia v prezidentskom úrade konal Juščenko často nepredvídateľne a nepochopiteľne. V septembri 2005 odvolal z postu premiéra Juliu Tymošenkovú; stalo sa to dva týždne po tom, čo koalíciu pod jej vedením označil za dovtedy najlepšiu ukrajinskú vládu. Leitmotív oranžovej revolúcie – „banditi budú zatvorení“ – ustúpil do pozadia, pretože ani jeden z promimentných predstaviteľov bývalého režimu nebol postavený pred súd a tobôž nie odsúdený. Najpopulárnejší vtip na Ukrajine sa viaže k Juščenkovej záľube v keramike: keďže Juščenko nemá dnes už čo robiť, treba mu dať nejaké bahno, aby si mohol vyrobiť vlastnú keramiku.

Ústredné heslo predvolebnej kampane „Nezraďte revolúciu“ vyvolalo v mnohých voličoch pocit, že by Juščenka voliť nemali. V marcových voľbách, ktoré Juščenko a jeho tím označili za „najslobodnejšie a nejspravodlivejšie“ utrpeli vlastnú, zdrvujúcu porážku.

Plné znenie analýzy je dostupné v anglickom jazyku na tejto linke.